Poslední popravená evropská čarodějnice se dočkala rehabilitace

Bern - Po 226 letech byla ve středu ve Švýcarsku rehabilitována údajně poslední odsouzená evropská čarodějnice Anna Göldiová. V Evropě jde zřejmě o první podobný případ rehabilitace. Göldiová je jednou z posledních tří žen, které byly v Evropě za spojení s ďáblem popraveny.

Osmačtyřicetiletá chudá služebná Göldiová zemřela rukou kata v červnu 1782. Byla uznána vinnou, že osmileté dceři svého pána Johanna Jakoba Tschudiho, kterou měla na starosti, přičarovala do mléka špendlíky. Dívenka také podle výpovědí svědků několikrát plivala hřebíky. Göldiová se při mučení přiznala ke spojení s ďáblem. Soud ji 13. června odsoudil k trestu smrti, původní obvinění z čarodějnictví ale změnil na travičství a soudní spisy zničil. Trest byl vykonán neprodleně. Změna obvinění pro Göldiovou znamenala jen to, že místo upálení zaživa jí kat sťal hlavu.

Regionální parlament východošvýcarského kantonu Glarus ve středu Göldiovou prohlásil za nevinnou a nazval tehdejší proces justiční vraždou. Protestantská církevní rada, která služebnou tehdy soudila, totiž neměla soudní pravomoci. Navíc nechala údajnou čarodějnici popravit, třebaže podle tehdejších zákonů za travičství bez smrtelných následků hrdelní trest nehrozil.

Potěšení nad rozhodnutím o rehabilitaci vyjádřila Nadace Anny Göldiové, kterou její příznivci založili v roce 2007. Podle švýcarského novináře a autora knihy o Göldiové Waltera Hausera jí to život nevrátí, ale získala zpět alespoň svou čest. Hauser uvádí, že je to v Evropě poprvé, kdy byla takzvaná čarodějnice rehabilitována.

Hauser se rovněž domnívá, že důvodem likvidace chudé služebné mohl být její případný poměr s Tschudim. Ten byl členem jedné z nejbohatších, nejváženějších a nejvlivnějších rodin protestantského kantonu Glarus a v případě odhalení aféry by býval přišel o křeslo v kantonální vládě. Rozhodl se proto zřejmě Göldiové zbavit.

Sněm kantonu Glarus rozhodl o rehabilitaci Göldiové loni v listopadu. Kantonální vláda byla proti s odůvodněním, že po více než dvou staletích je obtížně případ posoudit. Kromě toho argumentovala tím, že obyvatelstvo kantonu je beztak přesvědčeno o nevině Göldiové, a rehabiliatce je proto zbytečná. Místo ní navrhovala financovat výzkum o životě odsouzené a tehdejší době. Sněm to ale považoval za nedostatečné.

Podle religionisty Ivana Štampacha už koncem 18. století ve velké části světa čarodějnické procesy nebyly, ve Svaté říši římské skončily za Marie Terezie. Jinak byla tradice trestání čarodějnic dlouhá a byla zakotvena v různých právních řádech i mimo křesťanství. Štampach připomněl, že ve druhé knize Mojžíšově Exodus je věta čarodějnici nenecháš naživu, dodal ale, že v bibli jinak převládají humanistické aspekty.

/*json*/{"map":{"lat":46.9052455,"lng":8.22875977,"zoom":7,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":46.985103,"lng":9.061868,"type":"36","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Zatykač na Annu Göldiovou uveřejněný v Zürcher Zeitung 9. února 1782
Zdroj: Wikipedia
Autor: ČT24