Poláci se bojí, že budou terčem ruského útoku

Varšava - Obyvatelé polské obce Redzikowo, kde by měla vzniknout americká protiraketová základna, mají strach. Po rusko-gruzínském konfliktu se obávají, že obec se v případě vzniku základny okamžitě stane cílem útoku ze strany Ruska, které s americkým štítem nesouhlasí a vyhrožuje odvetou. Polský premiér Donald Tusk přijel v pátek obyvatele Redzikowa uklidnit, že základna je pro ně naopak zárukou bezpečí, nikoli ohrožením.

„V případě války budou Redzikowo a Slupsk bezpečnější než jiná místa,“ řekl místním polský premiér. Zástupci zdejší samosprávy se ale zatím nenechali příliš přesvědčit. „Když v minulosti Rusko vyhrožovalo, že proti nám obrátí své rakety, nebral to nikdo příliš vážně. Ale teď, potom, co se stalo v Gruzii, ta slova bereme mnohem vážněji,“ řekl představitel slupské radnice Slawomir Ziemianowicz.

Polsko a USA podepsaly smlouvu o výstavbě základny nedaleko baltského pobřeží v obci Redzikowo u Slupska 20. srpna. Výměnou za svůj souhlas dostanou Poláci 96 raket protivzdušné obrany Patriot-2. Součástí plánovaného amerického protiraketového štítu v Evropě je kromě raketové části v Polsku také část radarová, která má být umístěna v České republice. Podle posledních průzkumů veřejného mínění podporuje základnu asi polovina obyvatel, po ruské invazi do Gruzie se počet zastánců amerického štítu zvýšil.

Už dříve Tusk upozornil také na to, že stavba základny přinese regionu, který se potýká s 20procentní nezaměstnaností, nezanedbatelné hospodářské výhody - například nové investice a s nimi i pracovní místa.
Condoleezza Riceová a Radoslaw Sikorski
Condoleezza Riceová a Radoslaw Sikorski