Část Havany je vyklizená, z New Orleans prchají tisíce lidí

Havana/New Orleans - Kubánské úřady začaly evakuovat níže položené části Havany a vyklízet staré budovy, u nichž není jisté, zda odolají očekávanému náporu ničivého hurikánu Gustav. Ten má na ostrov udeřit v nadcházejících hodinách a jeho vítr dosahuje už rychlosti kolem 230 kilometrů v hodině. Z amerického New Orleans zase prchají tisíce lidí. U autobusů čekají fronty a dálnice jsou zaplněné osobními auty. Gustav tu má sice udeřit nejdříve v pondělí večer, ale po drastické zkušenosti obyvatel New Orleans s hurikánem Katrina lidé radši opouštějí město dva dny předem.

Kuba vyklidila oblast, kudy se prožene Gustav 

Podle nejčerstvějších zpráv amerických úřadů se Gustav již změnil v hurikán páté, tedy nejvyšší kategorie Saffirovy-Simpsonovy pětistupňové škály, a dosahuje tak stejného stupně jako před třemi lety hurikán Katrina, který zničil americké město New Orleans. Řada domů v historické části Havany pochází ještě z koloniální éry a panují obavy, že jejich konstrukce by nápor hurikánu nemusely vydržet.

Kubánské úřady již také vyklidily oblasti, kudy by se přes ostrov měl hurikán přehnat. Nebezpečí záplav ohrožuje přes 200 000 obyvatel této zóny, většinu už se podařilo od pátku dostat do bezpečí. V úkrytech mimo ohrožené pásmo je už i 1 200 zahraničních turistů, většinou Kanaďanů a Italů.

Kolem 19:00 SELČ se ohnisko hurikánu nacházelo nad Ostrovem mládeže, asi sto kilometrů jižně od hlavního kubánského ostrova a od pobřeží západní provincie Pinar del Rio.

Z New Orleans prchají v obavách před hurikánem tisíce lidí 

V New Orleansu sice zatím úřady nevyhlásily povinnou evakuaci, ale tisíce lidí, včetně seniorů a nemocných, už město opouštějí. Státní pokladna uvolnila pro tuto část evakuace sedm milionů dolarů, za něž má 700 autobusů odvést do bezpečí ještě před úderem Gustava na 30 000 osob. Vše probíhá spořádaně, podle místních obyvatel mnohem plánovitěji než v případě Katriny.

Tisíce obyvatel New Orleansu a pobřežních oblastí Louisiany se během dneška vydaly do bezpečí také vlastními vozidly. Výpadovky jsou už hodiny plné aut napěchovaných různým osobním majetkem. Z města ale posílají ven své pacienty i nemocnice a pečovatelské domy.

Tentokrát se ale předpovědi meteorologů zdají být přece jen poněkud optimističtější, než to bylo s Katrinou. Gustav má udeřit na centrální pobřeží Louisiany, a New Orleans by se tak ocitl mimo jeho hlavní nápor. Stačí ovšem maličká změna v jeho nynějším postupu a všechno bude jinak. Zatím ale nic nenaznačuje, že by se mohla opakovat katastrofa z roku 2005, kdy většina města zmizela na celé týdny pod vodou a kdy živel připravil o život stovky lidí.

Evakuace bude povinná, tisíce lidí přesto chtějí riskovat životy

Úřady dnes oznámily, že starosta města Ray Nagin vyhlásí povinnou evakuaci obyvatelstva v neděli od 08:00 ráno místního času (15:00 SELČ), pokud ovšem Gustav nezmění svou dosavadní trasu.

Přesto podle odhadů zůstane v New Orleansu i přes veškeré naléhání úřadů mezi 310 000 a 340 000 lidí „na vlastní zodpovědnost“, říká ředitel přípravných operací Jerry Sneed.

Postup hurikánu Gustav může zasáhnout i do politického dění ve Spojených státech. Republikáni už dali najevo, že kvůli živlu zvažují odložení svého sjezdu, z něhož má vzejít oficiální kandidát strany na prezidentský úřad. Delegáti sjezdu se mají sejít v pondělí v minnesotském dvojměstí Minneapolis-Saint Paul. Bílý dům prý v této souvislosti uvažuje o tom, že zruší i pondělní vystoupení prezidenta George Bushe na tomto sjezdu, který má trvat do čtvrtka.

Gustav zastavil těžbu ropy a zemního plynu v Mexickém zálivu

Americké těžební firmy, které působí v Mexickém zálivu, začaly kvůli hurikánu Gustav omezovat těžbu ropy a zemního plynu. Severní část Mexického zálivu je pro těžbu ropy a plynu v USA naprosto klíčová. V oblasti, respektive přímo v předpokládané dráze hurikánu, se těží asi čtvrtina veškerého objemu ropy, která se vyprodukuje v celých Spojených státech. U zemního plynu je to asi 15 procent objemu, který se v USA těží. Hurikány Katrina a Rita poškodily těžební infrastrukturu natolik, že bylo nutné opravit i podmořské potrubí, takže se v oblasti snížil celkový objem těžby.

Dosud Gustav během svého postupu připravil v karibské oblasti o život 78 lidí.