Hlavní kandidát na japonského premiéra: Taró Aso

Tokio - Jako hlavní kandidát na funkci japonského premiéra po nečekaném pondělním odstoupení Jasua Fukudy se podle Japonců  představí 68letý generální tajemník vládní Liberálnědemokratické strany (LDP) Taró Aso. Aso dnes potvrdil, že je připravený funkci předsedy vlády převzít, poté se však ozvali i další zájemci z LDP včetně bývalé ministryně Juriko Koikeové. Fukudova demise byla tamními médii přijata kriticky. Opozice tvrdí, že LDP není schopna vládnout.

Aso si věří: „Myslím, že jsem schopen pokračovat v reformním úsilí po premiéru Fukudovi, zejména v jeho plánu na oživení ekonomiky.“ Bývalý ministr zahraničí, známý svými nacionalistickými postoji, se v minulosti již třikrát neúspěšně pokoušel získat premiérský post. Tentokrát je však médii i sondážemi veřejného mínění považován za favorita. Plán ekonomických reforem, zmiňovaný Asoem, přijala Fukudova vláda, z různých důvodů však z něho prosadila zatím málo.

Oficiální kandidaturu na předsednictví LDP, a tím i na premiérský post, lze od Asa očekávat ve středu. Strana má v dolní komoře pohodlnou většinu a zvolení jejího kandidáta lze považovat za jisté. Stranické volby nového předsedy LDP se očekávají 22. září. Mluvčí odstupujícího premiéra Nobutaka Mačimura ale prohlásil, že by bylo lepší mít více uchazečů z důvodu posouzení „rozdílných vizí“.

V této souvislosti novináři zmiňují Juriko Koikeovou, 56letou bývalou ministryni životního prostředí a později obrany, která je ve veřejnosti poměrně oblíbená. „Tady nejde o krizi v LDP, ale o opravdovou krizi Japonska,“ uvedla Koikeová. Naznačila, že se o funkci bude ucházet, pokud ve straně získá dostatečnou podporu.

Kritika na Fukudovu hlavu se objevuje hlavně v médiích. „Je nezodpovědné a nenormální, aby se šéf vlády náhle vzdal funkce jen necelý rok poté, co tak učinil jeho předchůdce,“ napsal dnes deník Mainiči Šimbun. „Lze tak pochybovat o schopnosti LDP udržet se u vlády,“ dodává. Ekonomický list Nikkei se podivuje nad tím, že LDP během dvou let vyměnila tři premiéry, a naznačuje, že jde zřejmě o důsledek vnitřní nestability ve vládnoucí straně. Také vlivný list Asahi Šimbun označil Fukudovu demisi za nezodpovědnou a nenormální a vyzval k rychlému rozpuštění dolní komory parlamentu a vypsání předčasných voleb. Řádný termín voleb je v září 2009.

Bývalý předseda japonské vlády Jasuo Fukuda, jehož popularita za rok poklesla z 60 na 29 procent, prohlásil, že svou rezignací chce vyřešit patovou politickou situaci v zemi. Mezi důvody jeho nynější „neoblíbenosti“ patří zejména zvýšení daně z pohonných hmot či zdražení zdravotního pojištění pro starší lidi. „Japonské burzy za necelý rok jeho vlády spadly 0 22 procent, čili těch důvodů byla opravdu celá řada,“ uvedl zpravodaj ČT Tomáš Etzler.

Zatímco dolní komoru parlamentu ovládá vládní Liberálnědemokratická strana (LDP), v horní má navrch opoziční Demokratická strana Japonska (DPJ), která zde blokuje většinu vládních návrhů. I uvnitř LDP některé skupiny Fukudovi vyčítaly, že se nedovede proti DPJ prosadit. Předpokládá se, že až do zvolení nového premiéra Fukuda nadále povede vládní záležitosti.