EK chce zdravější potraviny

Brusel - Evropská komise upravila a zjednodušila pravidla pro povolenou hladinu pesticidů v potravinách. Nové nařízení by mělo zvýšit bezpečnost potravin. Zároveň sjednocuje limity pro pesticidy v potravinách ve všech členských zemích Evropské unie. Ekologové ale nařízení kritizují, protože v některých případech se povolené limity zvýšily.

Evropská komisařka pro zdraví Androulla Vassiliouová prohlásila, že podle nových pravidel musejí být potraviny vyprodukované v jednom členském státě bezpečné pro spotřebitele ve všech ostatních členských zemích.

Zbytky pesticidů v potravinách by podle nového nařízení měly být co nejnižší a neměly by mít škodlivý dopad na obyvatele EU.

Nová pravidla by měla podle Evropské komise usnadnit situaci i dovozcům a obchodníkům, protože dosavadní pravidla byla složitá a matoucí.

Ekologové nové nařízení kritizují. Dosud podle organizace Greenpeace v unii platilo, že se maximální povolená hladina zbytků pesticidů v potravinách určovala podle země, která měla limity nejpřísnější. Na sjednocení pravidel tak prý prodělávají země, které měly v minulosti přísnější limity, než nyní stanovila komise.

Podle studie, kterou si Greenpeace nechalo vypracovat, se limity pro jablka, hrušky a hrozny zvýšily natolik, že by mohly ohrozit zdraví dětí. Ekologové proto nařízení napadnou u Evropského soudního dvora. Komise ale námitky ekologů odmítla s tím, že vycházejí ze zastaralých a  nepřesných údajů.

Pesticidy využívané v zemědělství se do potravin dostávají ze sklizených plodin. Nové nařízení zahrnuje přibližně 1 100 pesticidů, které zemědělci využívají nebo využívali jak v unii, tak mimo ni. Stanovuje limity pro 315 zemědělských produktů.  

EK zavádí jednodušší pravidla pro pesticidy v potravinách.
EK zavádí jednodušší pravidla pro pesticidy v potravinách.
Více fotek
  • EK zavádí jednodušší pravidla pro pesticidy v potravinách. autor: ČT24, zdroj: EK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/390/38906.jpg
  • Ilustrační foto autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/356/35516.jpg