Po 55 letech navštíví Libyi šéf americké diplomacie

New York - Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová v pátek navštíví Libyi. Je to mimořádná událost, poprvé od roku 1953 do země zavítá šéf americké diplomacie. Cesta dokládá, že vztahy mezi Spojenými státy a Libyí jsou na dobré cestě. Zlepšují se od chvíle, kdy se Tripolis vzdal zbraní hromadného ničení.

Mezi USA a Libyí byly v roce 1980 přerušeny diplomatické styky. USA obviňovaly režim libyjského vůdce Muammara Kaddáfího z podpory mezinárodního terorismu. USA vůči Libyi uplatňovaly v letech 1986 až 2004 sankce. Vztahy se začaly zlepšovat v roce 2003, kdy se Tripolis vzdal vývoje zbraní hromadného ničení. Diplomatické vztahy byly obnoveny v roce 2006, kdy USA vyškrtly Libyi ze seznamu zemí podporujících mezinárodní terorismus. Poslední překážka pro plnohodnotné obnovení diplomatických vztahů byla dohoda o odškodnění obětí vzájemných útoků z 80. let, která byla podepsána v polovině srpna.

Riceová, která se má během cesty plánované na 4. až 7. září, setkat s libyjským předákem Muammarem Kaddáfím, navštíví také Tunisko, Alžírsko a Maroko. Před návratem do Washingtonu se zastaví také v Lisabonu.
Muammar Kaddáfí
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24