McCain přijal kandidaturu na prezidenta USA

Minneapolis - Arizonský senátor John McCain přijal dnes na celonárodním sjezdu republikánů v Minneapolisu kandidaturu na úřad prezidenta Spojených států. O úřad se 72letý McCain střetne v listopadových prezidentských volbách s kandidátem demokratů Barackem Obamou a pokud zvítězí, stane se nejstarším prezidentem v historii USA, který vstoupí do Bílého domu v prvním volebním období.

John McCain

„Mám za sebou výsledky, a taky jizvy, které to dokazují. To senátor Obama nemá.“

Na sjezdu v Minneapolis v ostře sledovaném projevu se McCain snažil přesvědčit americké voliče, že rozdíly mezi ním a jeho demokratickým rivalem Barackem Obamou mluví v jeho prospěch. Dokončil tak celotýdenní republikánský útok na údajnou Obamovu nezkušenost pro prezidentské křeslo.

McCain opakovaně vyzýval všechny Američany, aby spolupracovali ve prospěch své země a ukončili neustálé mezistranické spory. Několikrát zopakoval jedno z ústředních hesel své kampaně - země na prvním místě. I ojedinělých protestů mezi přítomnými využil k výzvě k jednotě: „Američané, přestaňte na sebe křičet.“

Komentátoři hned v prvních reakcích usoudili, že důrazem na změnu se McCain snaží vyrazit Obamovi z ruky jeden z jeho hlavních trumfů, kterým je rovněž volání po zásadní změně dosavadní vládní politiky, a předejít argumentaci, že případné vítězství McCaina bude znamenat pokračování politiky nynějšího prezidenta George Bushe.

Bojujte se mnou

Přestože Bushe v minulosti často kritizoval, dnes se hned v úvodu projevu ostentativně k Bushovi přihlásil a ocenil zejména jeho boj proti terorismu. Podle komentátorů se pokouší o obtížné spojení. McCain také kritizoval Rusko za jeho chování v Gruzii a Írán za údajnou podporu terorismu a vyzval občany: „Bojujte se mnou. Bojujte za práva této země, za její ideály, povahu a svobodné lidi.“

Podle očekávání připomněl McCain i svou několikaletou zkušenost ze zajetí ve vietnamské válce, která ho podle jeho slov teprve přivedla k tomu, aby se do své vlasti opravdu zamiloval. Na tuto zkušenost poukazovali obsáhle všichni jeho předřečníci.

Poměrně stručné byly McCainovy poznámky k ekonomice a zahraniční politice. Přiznal, že mnoho řadových Američanů nyní prožívá obtížné časy, a ujišťoval, že je v těchto zlých dobách neopustí. Slíbil „snížit daně, kde to jen půjde“, a tím vytvořit nová pracovní místa. Obvinil Obamu, že chce dělat pravý opak. Zdůraznil, že se zaměří na energetiku a zasadí se o více ropných vrtů, více jaderných elektráren, ekologické využívání uhlí a podporu alternativních energií.

Vydařený projev má přinést více peněz na kampaň

John McCain si od projevu slibuje také další peníze na svou kampaň. Aby dotáhl Obamu, který na podzimní kampaň nastřádal z českého pohledu astronomickou částku, musí získat čtvrt miliardy dolarů. Jak uvedl Frank Formánek, delegát a vydavatel českého vydání McCainovy knihy: „Byl to úžasný závěr našeho republikánského sjezdu. Myslím, že získá další voliče, získá další peníze. Potvrdilo se, že vybral správnou viceprezidentku.“

Pravý opak si myslely tisíce demonstrantů. Někteří prořezávali pneumatiky, rozbíjeli výlohy a vyhazovali sáčky s močí. Policie jich na pět stovek pozatýkala a vysloužila si kritiku, že sjezd hlídala zbytečně agresivně.

Podle prvních průzkumů mají oba kandidáti překvapivě vyrovnané šance. „Podle průzkumů televize CBS News Obama a McCain jsou oba poprvé vyrovnaní, mají 42 procent. Naopak renomovaný Gallupův institut, který provádí výzkum každý den, pořád připisuje Obamovi náskok asi sedm procent,“ uvedl zpravodaj ČT Bohumil Vostal. Ještě je ale třeba počkat, jaký bude mít McCainův projev dopad. Volby začínají za 60 dní.

McCain před projevem
McCain před projevem
Více fotek
  • McCain před projevem autor: ČTK, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/396/39518.jpg
  • Protesty proti McCainovi autor: ČTK, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/396/39519.jpg