Haiťané přečkali tři bouře, jejich domovy jsou teď pod vodou

Port-au-Prince – Přes karibský ostrovní stát Haiti se přehnaly tři tropické bouře, poslední nazvali meteorologové Hanna. Živly zabily nejméně 137 lidí a podobně jako v sousední Dominikánské republice způsobily rozsáhlé záplavy. Hanna se teď blíží rychleji, než se původně očekávalo přes Bahamy k pobřeží amerických států Severní a Jižní Karolína. Podle OSN pomoc potřebuje několik set tisíc Haiťanů, a to v důsledku nejen bouře Hanna, ale i předchozího hurikánu Gustav.

Podle Národního centra pro hurikány (NHC) v Miami se bouře odpoledne našeho času pohybovala asi 180 kilometrů od východního pobřeží Floridy a necelých 600 kilometrů jižně od severokarolínského pobřežního města Wilmington. Meteorologové předpovídají, že Hanna dorazí k břehům USA někde poblíž hranic obou Karolín v sobotu ráno místního času. Její síla by měla dosáhnout pouze prvního stupně na Saffirově-Simpsonově pětibodové stupnici.

Za hurikánem Ike se již formuje další tropická bouře Josephine, která zatím nedosahuje velké síly. V letošní sezoně hurikánů se počítá s tím, že se vytvoří 14 až 18 bouří. Josephine je desátá. Rekordní sezonou byl rok 2005, kdy se vytvořilo 28 bouří, mezi nimi také ničivý hurikán Katrina.

Povodně vyhnaly na Haiti z domovů čtvrt milionu lidí

Valící se voda vyhnala na Haiti z domova přibližně 250 tisíc lidí. Řada z nich přišla o domov docela, neboť záplavy jejich obydlí odnesly. Na Haiti dorazila humanitární pomoc, ale přes vodu hlubokou až několik metrů se nemohou auta se zásobami dostat.

Obyvatelé ostrova nyní kritizují mimo jiné své politiky, kteří rozdělovali peníze po dřívějších záplavách. „Pamatuji si, když jsme byli minule v podobné situaci. Spousta finanční pomoci se vydala pro nic za nic. Kdyby se peníze investovaly zpět do města, neřešili bychom teď tyhle problémy,“ domnívá se jeden z Haiťanů, který přišel o domov.

Dominikánskou republiku bouře sice nezasáhly tak silně, ale následné sesuvy půdy a povodně dostaly zemi do podobné situace, jaká panuje na Haiti. Hanna nyní míří k pobřeží Spojených států, kde budí podobné obavy jako předchozí hurikán Gustav.

Hurikánová sezona ještě nekončí. Již teď se nad mořem pohybují dvě tropické bouře, Ike a Josephine. Meteorologové předpokládají, že se letos vytvoří celkem 18 bouří.