Medveděv obhajoval útok na Gruzii, Cheney označil počínání Ruska za nepřijatelné

Moskva/Cernobbio (Rusko/Itálie) - Ruský prezident Dmitrij Medveděv dnes prohlásil, že po válce s Gruzií "svět musí s Ruskem zase počítat". Dal najevo, že Rusko neustoupí od ochrany svých zájmů a obvinil Západ, že humanitární pomoc Gruzii má pomoci znovuvyzbrojení Tbilisi. Viceprezident USA Richard Cheney na návštěvě v Itálii tvrdě kontroval výroky, že ruské počínání v konfliktu s Gruzií je "potupou civilizačních norem" a jako takové je "naprosto nepřijatelné".

Cheney, jehož výroky hodnotí agentury jako jedny z nejtvrdších, jaké představitel americké vlády pronesl, vyzval Rusko, aby se ve světě chovalo jako „odpovědná moderní mocnost“.

Zdůraznil, že rozšiřování NATO bude pokračovat, jak to bude vyhovovat spojencům, jakkoli se Rusko bude stavět proti tomu kvůli možné účasti svých bývalých satelitních států na rozšiřování NATO. „Rusko nenabídlo, ani nemohlo, uspokojivé ospravedlnění invaze,“ prohlásil Cheney.

Rusko je stát, s kterým je třeba počítat 

Medveděv dnes ruský zásah proti Tbilisi obhajoval: „Rusko nikdy nikomu nedovolí ničit životy a důstojnost svých občanů. Rusko je stát, s kterým je třeba zase počítat,“ řekl na zasedání Státní rady, poradním orgánu prezidenta tvořeném nejvyššími představiteli ruských regionů.

Rusko považuje mnoho obyvatel Jižní Osetie za své občany, protože od občanské války s Gruzií v 90. letech mají ruské pasy, podobně jako obyvatelé další gruzínské separatistické republiky Abcházie či moldavského Podněstří.

Ruský prezident rovněž vyčetl západním zemím, zejména Spojeným státům, aniž je přímo jmenoval, že nepodpořily v konfliktu s Gruzií Rusko, ačkoliv jindy hovoří o svobodné vůli národů a nutnosti trestat agresora.