Lídr srbských nacionalistů Nikolić rezignoval

Bělehrad - Lídr hlavní srbské opoziční strany a neúspěšný prezidentský kandidát Tomislav Nikolić rezignoval. Širší vedení Srbské radikální strany (SRS) odmítlo jeho návrh na podporu asociační dohody s Evropskou unií. Nikolić se stranu snažil vést od extrémního nacionalismu k umírněnější politice. Řídil ji od roku 2003, kdy se její předseda Vojislav Šešelj vydal mezinárodnímu tribunálu v Haagu.

Nacionalista Nikolić, který u radikálů patřil k umírněnému křídlu, v poslední době vyzýval k pragmatickému postoji vůči Evropské unii a navrhoval, aby strana podpořila stabilizační a asociační dohodu (SAA) s Bruselem, která představuje jakési pomyslné vykročení k možnému budoucímu členství v unii.

Nikolić se stal zastupujícím předsedou radikálů v roce 2003, když se předseda a zakladatel strany Vojislav Šešelj sám přihlásil do Haagu, aby se hájil proti obvinění, jež proti němu vznesl Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY). Nikolić se snažil u veřejnosti zlepšit image strany, poněkud zmírnil její radikální nacionalistickou rétoriku a podařilo se mu u srbské veřejnosti získat solidní podporu. Nikolić dvakrát kandidoval v srbských prezidentských volbách. Letos s Tadičem ve druhém kole prohrál s poměrně malým rozdílem.