V Íránu chystají novelu o mnohoženství

Teherán - V Íránu se přou o návrh nového zákona o mnohoženství. Proti jsou zejména ochránci lidských práv. Novela by umožnila mužům vzít si druhou manželku i bez souhlasu té první. Parlament o zákonné úpravě měl hlasovat v úterý, odložil to ale s tím, že jsou potřeba další posudky. Podle Koránu smí mít muslim až 4 ženy s podmínkou, že všem musí věnovat stejnou pozornost. V praxi ale maximální počet manželek upravují jednotlivé státy samy. Zastánci lidských práv i mnohé ženy se proti novele v Íránu bouří.

Vláda se podle mnohých snaží zpřísnit už tak tvrdý výklad islámského práva. Nastolení islámských hodnot je jedou z hlavních priorit prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda. Novela zákona o mnohoženství je ale podle mnohých už moc.

Írán doteď neratifikoval úmluvu OSN o právech žen - podle předních kleriků je totiž neislámská. Ženy musejí v Íránu nosit konzervativní oblečení. K tomu, aby pracovaly nebo cestovaly do zahraničí, potřebují svolení manžela. Svědectví muže má před soudem dvakrát větší váhu než svědectví ženy.

Přesto mají Íránky víc politických práv a svobod než v některých okolních státech - zejména v Saúdské Arábii. Ženy se v Íránu například už dostaly do politiky i do parlamentu.