Lavrov: Odpovědnost za Gruzii bude mít Evropská unie

Moskva/Tbilisi - Odpovědnost za "neopakování gruzínské agrese" bude mít po nahrazení ruských mírových sil v nárazníkových zónách mezinárodními pozorovateli Evropská unie. V Moskvě to dnes prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov s tím, že ruské jednotky odejdou do deseti dnů po rozmístění dostatečného počtu pozorovatelů. Lavrov navíc uvedl, že Rusko dnes navázalo diplomatické vztahy s Jižní Osetií a Abcházií.

Tématem Lavrovovy tiskové konference bylo pondělní ujednání o rusko-gruzínském konfliktu mezi ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem a jeho francouzským protějškem Nicolasem Sarkozym, jehož země nyní unii předsedá.

Lavrov řekl, že v plánu na urovnání konfliktu nezůstaly žádné dvojsmysly a že Rusko předpokládá, že Gruzie dohodu splní. Obvinil ale gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho, že v pondělí vrcholným představitelům Evropské unie lhal, když tvrdil, že konflikt kolem Jižní Osetie začalo Rusko, a když mluvil o „neustálé ruské agresi“ proti Gruzii. Ministr také prohlásil, že Rusko považuje za nepřípustné dodávky těžkých zbraní na Kavkaz. Pokusy přezbrojit Gruzii nás znepokojují, poznamenal.

V Abcházii a Osetii bude až několik tisíc ruských vojáků 

Lavrov podotkl, že ruských jednotek v samotné Jižní Osetii a v Abcházii se dohoda netýká a že tyto jednotky tam zůstanou, aby „zabránily opakování agrese“. Ministr obrany Anatolij Serďukov později oznámil, že v každé „republice“ bude asi 3800 ruských vojáků.

Během několika dní o tom Rusko s oběma oblastmi, které jednostranně vyhlásily nezávislost, podepíše příslušné dohody. Přítomnost ruských jednotek v nich je podle Lavrova „absolutně nutná“ a tyto jednotky tam zůstanou dlouho.

Dohoda, kterou v pondělí Sarkozy uzavřel s Medveděvem, předpokládá rozmístění nejméně 200 pozorovatelů na hranici mezi Gruzií a odštěpeneckými provinciemi Jižní Osetie a Abcházie do 1. října.

Saakašvili Sarkozyho ujednání s Medveděvem uvítal

Saakašvili v pondělí ujednání o odchodu ruských vojáků ocenil. „Myslím, že dnes byl učiněn krok kupředu, krok na cestě k plnému uskutečnění diplomatického šestibodového plánu, který dojednal prezident Sarkozy 12. srpna,“ řekl Saakašvili po tbiliském jednání se Sarkozym.

Francouzský prezident přiletěl do Tbilisi k rozhovorům o řešení rusko-gruzínského konfliktu v pondělí večer. O stejném problému diskutoval předtím v Moskvě s Medveděvem, s nímž se dohodl na konkrétním plnění tří významných bodů srpnové dohody o příměří mezi Gruzií a Ruskem. Medveděv mimo jiné slíbil, že ruské jednotky se stáhnou z Gruzie, jakmile tam budou rozmístěni pozorovatelé Evropské unie.

Sarkozy se s Medveděvem dohodl, že se ruské jednotky do 10. října plně stáhnou z území Gruzie, vyjma separatistických oblastí. Dohodli se současně na rozmístění nejméně 200 pozorovatelů EU, kteří by do kavkazské země měli přijet nejpozději 1. října.

Komentáře k včerejší dohodě nejsou optimistické

Jiří Tomáš Payne:

„EU nemá dostatečnou autoritu.“

„Evropská unie by ráda hrála partnera Rusku, ale obávám se, že nemá autoritu, která by Rusko přiměla respektovat požadavky Evropské unie,“ uvedl ve Studiu ČT24 poradce prezidenta republiky Jiří Tomáš Payne. Ten se navíc obává, že pozorovatelé EU se po čase dostanou do nepřízně místních i Rusů.  

Ani podle slov Karla Svobody z Asociace pro mezinárodní otázky není význam včerejší dohody jednoznačný. Moskva totiž usilovala o setrvání jednotek v Abcházii a Osetii už od začátku konfliktu. Včera tedy Rusko dosáhlo toho, co chtělo. Pondělní dohoda je ale prezentovaná jako úspěch evropské diplomacie a pokrok k mírovému řešení. Nicméně jako na vítězství se na včerejší schůzku mohou podle Svobody dívat především Rusové, protože se jim povedlo udržet armádu na území separatistických regionů.  

Včerejší jednání opatrně komentuje i Brusel. Na jedné straně Rusové slíbili, že se stáhnou, na druhou stranu ale Moskva navazuje diplomatické styky s Abcházií a Osetií, což naznačuje, že Rusko chce změnit hranice v Gruzii.

Gruzínský a francouzský prezident Michail Saakašvili a Nicolas Sarkozy na jednání v Tbilisi
Gruzínský a francouzský prezident Michail Saakašvili a Nicolas Sarkozy na jednání v Tbilisi
Více fotek
  • Gruzínský a francouzský prezident Michail Saakašvili a Nicolas Sarkozy na jednání v Tbilisi autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/401/40003.jpg
  • Michail Saakašvili a Nicolas Sarkozy autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/401/40002.jpg