Slovenský veřejný prostor se fašizuje

V dějinách Slovenska je datum 9. září spojené s holocaustem. Před 67 lety, roce 1941, byl v zemi schválený kodex, který tam tehdy zbavil občanských práv a odsoudil k deportaci lidi židovského původu. Temný moment v historii Slovenska, antisemitismus, padá na Slovensko i dnes. Jeho projevy se totiž stále objevují, dokonce i ve vysoké politice.

Židovský kodex z roku 1941, byl jedním z nejtvrdších zákonů v Evropě. Teď se antisemitismus objevuje znovu. Důkazem mohou podle pozorovatelů být nedávné výroky ministra spravedlnosti v parlamentu na adresu opozičního poslance.

Štefan Harabín /HZDS/ tehdy na jeho adresu prohlásil: „Pripomínate mi správanie niektorých nacistov, ktorí mali židovských predkov, a dokázali sa podieľať na vraždení nevinných žien, detí a starcov v koncentračných táboroch, len aby dokázali vernosť fašizmu.“

Vladimír Mečiar /HZDS/ se zase svého politického konkurenta zeptal na židovské jméno jeho předků. Premiér Fico se od těchto výroků distancoval. Podle představitelů židovských organizací to ale nestačí.

Nevládní organizace upozorňují i na nedávnou zádušní mši arcibiskupa Sokola, která velebila prezidenta Tisa. Připomínají, že toto veřejné vystoupení nikdo z vládních představitelů neodsoudil. Na čtvrtek proto plánují protestní shromáždění, které fašizaci veřejného prostoru odsoudí.