Thajská vláda zrušila v zemi výjimečný stav

Bangkok - Vláda zrušila výjimečný stav v Bangkoku. Rozhodl o tom prozatímní premiér Somčaj Vongsavat po setkání s představiteli bezpečnostních sil. Výjimečný stav vyhlásil 2. září tehdejší premiér Suntcharavedž, když protesty opozice proti jeho vládě přerostly v násilné střety. Ústavní soud ho zbavil úřadu minulý týden. Ve středu má parlament hlasovat o novém premiérovi.

Po setkání s představiteli thajských bezpečnostních sil Vongsavat rozhodl o zrušení výjimečného stavu. Podle jeho slov politické napětí v zemi přetrvává, ale to není důvod, proč nadále držet Bangkok pod výjimečným stavem. „Úroveň násilí se zmírnila a my soudíme, že budeme-li udržovat výjimečný stav, poškodí to zemi,“ řekl Vongsavat.     

Protesty organizuje Lidové spojenectví pro demokracii (PAD). Stejná strana stála před dvěma lety za masovými demonstracemi a následným svržením tehdejšího premiéra Šinavatry. Ten je v britském exilu.

Vládu premiéra Suntcharavedže hnutí obviňovalo z korupce a z toho, že je prodlouženou rukou nenáviděného někdejšího předsedy vlády. Suntcharavedže nakonec minulý týden zbavil úřadu ústavní soud, důvodem byl střet zájmů. Bývalý ministerský předseda se ho dopustil tím, že v době, kdy už byl ve vládní funkci, vystupoval jako moderátor kuchařského televizního programu.

Thajsku nyní vládne prozatímní kabinet vedený dosavadním vicepremiérem Vongsavatem. Ve středu má parlament hlasovat o novém premiérovi.