Morales obvinil guvernéra departmentu Pando z organizace násilných střetů

La Paz - Bolivijská vláda uvažuje o tom, že dá zatknout guvernéry nepokojných provincií na severu země. Ti se postavili proti socialistickým reformám prezidenta Eva Moralese. Včera vláda vyhlásila výjimečný stav v amazonských oblastech, kde pokračují protivládní protesty. Násilné střety si už vyžádaly 26 mrtvých.

Bolivijský prezident Evo Morales vydal v sobotu příkaz k zatčení guvernéra departmentu Pando Leopolda Fernándeze. Už několik dní se totiž v provincii konají protivládní demonstrace. Z rozpoutání nepokojů teď Morales obviňuje právě Fernandéze.

„Brazilští a peruánští vrazi na příkaz guvernéra Panda zaútočili na příznivce vlády,“ prohlásil Morales na tiskové konferenci. Fernandéz ale obvinění odmítá.

V Pandu se ve čtvrtek střetli protivládní a provládní demonstranti a násilnosti si podle nejnovější bilance vyžádaly 24 mrtvých, převážně mezi rolníky podporujícími Moralese. Vláda vyslala na místo armádu, aby demonstranty rozehnala. Vojáci při střelbě do davu zabili další dva lidi.

Pět východních bolivijských departmentů je ve sporu s vládou o rozdělení zisků z produkce zemního plynu těženého na jejich území. Vadí jim snaha prezidenta Eva Moralese rozdělit nevyužitou zemědělskou půdu mezi indiánské rolníky.

Čtyři autonomní oblastí, které obviňují bolivijskou vládu, že chce kontrolovat veškeré zisky z tamního zemního plynu.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24