Rusko postaví vojenské základny v Jižní Osetii a Abcházii

Moskva - Ještě tento týden uzavře Rusko s Jižní Osetií a Abcházií zvláštní vojenské dohody, díky kterým bude moci na území obou regionů postavit své vojenské základny. V Kremlu to dnes oznámil prezident Dmitrij Medveděv.

„V současnosti děláme vše pro to, abychom se vyvarovali opakování vojenského dobrodružství Tbilisi, které mohlo zajít příliš daleko,“ vrátil se Medveděv ke gruzínskému konfliktu. Ruský vpád na území Gruzie podle něj byl odpovědí na gruzínskou agresi a byl plně v souladu s mezinárodním právem. „Režim v Tbilisi rozpoutal proti jihoosetskému lidu opravdovou válku. Rusko bylo povinno zastavit krveprolití… Jako vrchní velitel jsem nemohl vydat jiný rozkaz.“

Už dříve z Moskvy přišly hlasy, že Rusko na území Jižní Osetie a Abcházie počítá s přítomností bezmála čtyř tisíc svých vojáků. Tato síla má být dostatečně silná na to, aby odrazila případný další útok ze strany Tbilisi.

Srpnová invaze Rusů do Gruzie výrazně zvýšila rizikovost Ruska v očích investorů a vyvolala obavy, že liberalizační a reformní plány Medveděva půjdou k ledu. Prezident dnes podnikatele ujišťoval, že se stále bude snažit o vymahatelnost práva u ruských soudů a potírat korupci. „Nepotřebujeme militarizaci ekonomiky ani etatistickou ekonomiku,“ vyjádřil se Medveděv, jehož květnový nástup do funkce vyvolal naděje investorů na větší stabilizaci země. Rusko chce podle něj i nadále vstoupit do Světové obchodní organizace (WTO).

Putin zůstává šedou eminencí v pozadí ruského trunů

Přes silná slova i činy je ale Medveděv stále v podezření, že i po nástupu do funkce stojí ve stínu bývalého prezidenta Putina. „Po pouhých čtyřech měsících v prezidentském úřadě vystrčil Dmitrij Medveděv růžky - nařídil vyslat ruské jednotky do boje s Gruzií a ostře varoval Severoatlantickou alianci, aby se držela stranou Kavkazu a Krymu. Nepodařilo se mu ale rozptýlit podezření, že šedou eminencí v pozadí trůnu je jeho rádce a učitel, premiér Vladimir Putin,“ píše agentura Reuters.

Zahraniční novináři měli nedávno možnost nahlédnout do vztahů obou nejmocnějších mužů Ruska. Když se v černomořském letovisku Soči setkali s opáleným a uvolněným Putinem, premiér jim na otázky odpovídal s velkým sebevědomím. Putin v lehkém letním obleku reagoval i na otázky, které spadají spíše do prezidentské pravomoci - vztahy se Západem, gruzínský konflikt, americká protiraketová základna ve střední Evropě. Jako velmi zajímavý novináři hodnotí fakt, že o Medveděvovi se poprvé zmínil po 45 minutách.

Den nato se žurnalisté v Moskvě sešli s Medveděvem. Prezident měl na sobě tmavý oblek a byl o poznání méně uvolněný a sebevědomý než Putin. Novinářům odpovídal na stejné otázky, o Putinovi se ale zmínil už po deseti minutách. V Medveděvův prospěch hovoří, že současný premiér vychválil jeho liberálnost a skvělé vzdělání. „Je mi líto, že jeho údělem se stalo řešení gruzínské krize,“ řekl novinářům exprezident. Byl to ale právě Putin, ne Medveděv, kdo se po vypuknutí války s Gruzií objevil v neprůstřelné vestě mezi ruskými vojáky.

Vladimir Putin a Dmitrij Medvěděv
Vladimir Putin a Dmitrij Medvěděv