Britský premiér Brown prozatím odrazil útoky labouristických „rebelů“

Londýn - Britský premiér Gordon Brown zatím odrazil útoky svých oponentů v Labouristické straně a vyhnul se na nadcházející konferenci labouristů souboji o šéfa strany. Vedení labouristů totiž odmítlo požadavek "rebelů" na to, aby se na konferenci v Manchesteru volil vůdce strany. Za nepopulárního Browna se dnes postavili veřejně také jeho ministři, ale demisi kvůli němu podal níže postavený člen vlády.

Naposledy 12 labouristických poslanců vyzvalo vedení strany, aby delegátům v Manchesteru rozdalo nominační lístky pro volby šéfa strany. Nicméně výkonný výbor labouristů to dnes zamítl, což de facto znamená, že Brown bude ve funkci potvrzen „bez boje“. Další možností je, aby k volbám vůdce strany vyzvalo aspoň 70 poslanců, ale je nepravděpodobné, že by se v tuto chvíli tolik poslanců odhodlalo k otevřené vzpouře, přestože někteří rebelové tvrdí, že s Brownem je nespokojeno mnohem více poslanců.

Zatím není ale především jasné, kdo by byl připraven se nyní proti Brownovi postavit. Během léta se hovořilo o ministru zahraničí Davidu Milibandovi, který však nyní premiéra podpořil. Svou loajalitu dali najevo i další členové Brownova kabinetu - ministr financí Alistair Darling a ministryně vnitra Jacqui Smithová.

V britských médiích se spekuluje o tom, zda Browna potká osud Margaret Thatcherové, kterou začátkem 90. let připravil o premiérskou funkci „puč“ v její konzervativní vládě. Proti Brownovi se také v posledních dnech ozývá mezi labouristickými poslanci stále více hlasů obávajících se, že nynější premiér je dovede k volební porážce. Příští parlamentní volby se musí konat do května 2010.