V Jemenu se zatýkalo kvůli atentátu na americké velvyslanectví

Saná - V síti jemenských úřadů skončilo 30 lidí podezřelých z kontaktů na al-Káidu. Uvedla to televize al-Arabíja. K zatýkání došlo bezprostředně po atentátu proti americkému velvyslanectví v jemenské metropoli Saná. Zemřelo při něm 16 lidí a stejný byl i počet zraněných. Mezi oběťmi není nikdo ze zaměstnanců ambasády. K útoku se přihlásila skupina Islámský džihád.

Podle jemenského ministerstva vnitra bylo při útoku zabito šest policistů, šest atentátníků a čtyři civilisté. Mezi zraněnými jsou tři policisté a několik žen a dětí z obytných domů v blízkosti ambasády. Až na jednu Indku jsou všichni mrtví Jemenci.

Podle svědků byly nálože nastraženy v automobilech; po explozích následovala asi desetiminutová přestřelka. Útočníci, údajně v policejních uniformách, prý nejprve z jedoucího auta začali střílet na stráže asi sto metrů od ambasády. Poté s autem přijeli před bránu do areálu a odpálili nálož. Policie komplex velvyslanectví uzavřela.

Organizace Islámský džihád v Jemenu, která se k atentátu přihlásila, v prohlášení hrozí, že jejími dalšími terči budou objekty v Saná s vazbami na Velkou Británii, Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty. Teroristé hrozí dalšími útoky, pokud vláda nepropustí jejich  vězně.

Podle amerického prezidenta George Bushe atentát v Jemenu připomíná, že Spojené státy jsou stále ve válce proti ideologicky motivovaným
extremistům. „Jedním z cílů těchto extremistů je zabíjet ve snaze dotlačit Spojené státy, aby ztratily nervy a stáhly se z oblastí světa,“ řekl Bush
po jednání s generálem Davidem Petraeusem, který začátkem týdne předal velení mezinárodních sil v Iráku generálu Raymondu Odiernovi.

Úřady zatkly 30 osob - jde o lidi, kteří jsou zřejmě napojeni na islámskou teroristickou síť al-Káida. Podezřelí byli během uplynulých 24 hodin
zadrženi na několika místech po celé zemi a nyní je vyslýchají jemenské
úřady společně s americkými specialisty.  

Už několik útoků proti zahraničním cílům podnikla letos v Jemenu teroristická organizace al-Káida. V březnu se přihlásila skupina napojená na al-Káidu ke granátovému útoku na americkou ambasádu, který ale minul cíl a zranil 13 dívek ze sousední školy. USA následně stáhly část personálu.

Atentát na americké velvyslanectví v Jemenu
Atentát na americké velvyslanectví v Jemenu