Evropský parlament ušetřil 3 miliony eur

Brusel - Tři až čtyři miliony ušetřil Evropský parlament tím, že dvě plenární zasedání byly v Bruselu a ne ve Štrasburku, kde probíhají opravy kvůli zřícenému stropu. Přesná výše není známa, je totiž velmi obtížné ji vyčíslit. Při odhadu ušetřených prostředků se musí brát v potaz mnoho proměnných, jako například letenky externích tlumočníků, kteří na plenárky přilétají z celé Evropy.

Další poměrně vysokou položku představují doplatky úředníkům Evropského parlamentu. Ti za týden ve Štrasburku dostávají příplatek ve výši 970 eur. Jen za hotely a cestovné pro své zaměstnance tak parlament ušetřil více než 1 milion eur.

Společně s náklady na elektřinu pro parlamentní budovy ve Štrasburku se tak celková suma vyšplhala ke 2 milionům eur za jeden týden plenárního zasedání ve francouzském městě. Náklady na tyto přesuny, které se odehrávají každý měsíc, představují jednu desetinu parlamentního rozpočtu.

Někteří poslanci kritizují přesuny do Štrasburku už dlouho, s rozšiřováním EU tato kritika sílí. Jiní ale podotýkají, že Evropa není žádný centralizovaný stát, proto je dobré, aby evropské instituce byly roztroušeny na několika místech.

Ilustrační foto
Ilustrační foto