V dalších vzorcích čínského mléka byl melamin

Peking - Skandál kolem nebezpečné kontaminace čínského sušeného kojeneckého mléka se dále rozšiřuje. Čínská vláda nařídila kontrolu mléčného průmyslu v celé zemi a prozatímní výsledky vypadají tak, že kontaminace průmyslovou látkou melaminem byla zjištěna v téměř deseti procentech vzorků tekutého mléka odebraných ve třech největších čínských mlékárnách. Singapu zakázal dovoz čínských mléčných výrobků.

Krize kolem melaminu v mléce začala poté, co se v čínském tisku začaly objevovat zprávy o dětech trpících ledvinovými kameny po konzumaci sušeného kojeneckého mléka. Podle poslední bilance už zemřeli čtyři kojenci, nemocných je více než 6200 a 158 z nich trpí akutním selháním ledvin.

Čínská vláda v čele s premiérem Wen Ťia-paem čelí panice rodičů, kteří nevědí, čím děti krmit, i rostoucí kritice veřejnosti kvůli nedostatečným kontrolám kvality běžných produktů. Nynější skandál dokazuje, že mléčný průmysl potřebuje víc než jen nárazové kontroly a zatýkání těch, kdo poruší pravidla, řekl novinářům právník Kuan An-pching, který se v prostředí mléčného průmyslu pohybuje.

„Farmáři chovající krávy na mléko jsou vydáni na milost mléčným banditům, místním šéfům, kteří kontrolují ceny a do mléka přidávají cokoli, aby maximalizovali zisky,“ dodal Kuan. „Začalo to ředěním vodou, pak přišly chemické látky včetně prošlých antibiotik, aby se mléko při dlouhé přepravě ke zpracování nekazilo.“

Melamin je dusíkatá heterocyklická sloučenina vyráběná na celém světě ve velkém množství jako surovina pro výrobu moderních plastických hmot. Obsahuje 66 procent dusíku, takže je ideální pro zamaskování skutečnosti, že mléko bylo zředěno vodou - pokud se obsah proteinů stanovuje na základě množství přítomného dusíku, přidaný melamin obsah proteinů zdánlivě zvyšuje.

U dospělých mléko kontaminované melaminem poškození ledvin nezpůsobí, pokud ho nevypijí více než dva litry denně, uvedli odborníci. Malé děti, které jsou krmeny výhradně nebo převážně stravou ze sušeného mléka, jsou nejzranitelnější skupinou.

Policie zadržela dalších 12 lidí

Ve čtvrtek čínská policie zadržela v souvislosti se skandálem dalších 12 lidí, čímž se počet osob, které jsou už ve vazbě, zvýšil na osmnáct. Šest zadržených údajně prodávalo melamin mlékařům, zatímco zbylých dvanáct jsou dodavatelé mléka obvinění z toho, že prodávali kontaminovanou surovinu.

Policie také zabavila 300 kilogramů podezřelých chemikálií včetně 223 kilogramů melaminu. Jeden z podezřelých policii vypověděl, že od února 2007 do července 2008 nakoupil 200 dvacetikilogramových pytlů melaminu, z nichž jeden stojí 200 jüanů (necelých 500 korun) a prodával je dodavatelům mléka.

Japonský skandál

Potravinářský skandál má i Japonsko. Tamní ministr zemědělství rezignoval poté, co se provalilo, že věděl o prodeji rýže kontaminované pesticidy. V roce 2007 se rýže určená pro průmyslové zpracování dostala na volný trh.

EU čínské mléko nedováží

Evropská unie nedováží z Číny žádné mléko. Zdravotní problémy proto obyvatelům sedmadvacítky nehrozí, řekla dnes novinářům mluvčí komisařky pro zdraví Andrully Vassiliuové.

Melamin byl zjištěn v jogurtových tyčinkách a také v jahodovém mléku v Singapuru. Země na to zareagovala zákazem dovozu čínských mléčných výrobků. Úřady hodlají zničit veškeré tyto výrobky, které už se do Singapuru dostaly. Varovaly místní výrobce potravin před používáním čínských mléčných ingrediencí.

Čína představuje pro odbyt sušeného dětského mléka druhý největší trh na světě. Problém zde úřady nejprve zjistily u sušeného kojeneckého mléka z největší čínské mlékárny Sanlu, kterou spoluvlastní novozélandský exportér mléčných produktů Fonterra Co-operative Group.

Sanlu byla posledních 15 let největším dodavatelem sušeného mléka v Číně - v roce 2007 pokryla 18,3 procenta trhu. Měla silné postavení především ve venkovských oblastech Číny, kde zemědělci často krmí děti sušeným mlékem. Mnozí věří, že je to zdravější, a pro matky je to snazší než pravidelně kojit.