Venezuela vypověděla představitele Human Rights Watch

Caracas - Venezuela vypověděla ze země regionálního šéfa mezinárodní organizace Human Rights Watch poté, co kritizoval vládu prezidenta Huga Cháveze. José Miguel Vivanco "napadl venezuelské instituce a porušil ústavu", oznámilo dnes venezuelské ministerstvo zahraničí v Caracasu s tím, že představitel HRW musí zemi neprodleně opustit.

HRW vydala ve čtvrtek zprávu, ve které konstatuje, že venezuelské demokratické instituce jsou po téměř deseti letech pobytu levicových nacionalistů vedených Chávezem oslabené. Chávezova vláda je politicky netolerantní, diskriminační a nerespektuje princip dělby moci.

Dokument vyvolal ve venezuelských politických kruzích pozdvižení. Místopředseda parlamentu Saúl Ortega prohlásil, že zpráva je založena na lžích: „Ve Venezuele existuje silná demokracie, která upevňuje instituce, protože respektují zájmy lidu.“

Saúl Ortega:

„Vivanco je omezenec.“

Podle zprávy HRW se situace v zemi zhoršila především po neúspěšném pokusu o puč pravicových vojenských sil v dubnu 2002, které se snažily odstranit Cháveze vládnoucího od února 1999. Vláda například zvýšila počet soudců nejvyššího soudu z 20 na 32, aby zde vytvořila provládní většinu. Nyní nejvyšší soud přestal fungovat nezávisle a jen potvrzuje jakékoli vládní rozhodnutí. Jako příklad uvádí HRW aféru kolem opoziční televize RCTV, které vláda odebrala licenci a nejvyšší soud dal hlavě státu za pravdu.