Mexiko připravuje další opatření v boji s drogami a únosci

Mexico City - Mexický prezident Felipe Calderon informoval kongres o dalších bezpečnostních opatřeních v boji s únosy a drogovými kartely. Mezi jeho požadavky patří lepší výcvik a vybavení policie, například automatickými zbraněmi vyšší ráže.I přes mnohá opatření totiž vláda boj s únosci, drogovými kartely a zločinci prohrává.

Calderon v Mexico City řešil novu strategii se všemi guvernéry na zasedání Národní bezpečnostní rady. „Tohle je přelomový moment. Musíme se s násilím vypořádat, porazit nepřátele země a vytvořit pro další generace bezpečné Mexiko,“ prohlásil Calderon.

Vláda už minulý měsíc schválila zřízení speciálních policejních jednotek, které se budou zabývat únosy. Každý svazový stát na ně dostane přes milion dolarů. Jen letos totiž v Mexiku zmizelo přes 650 lidí. „Guvernéři všech svazových zemí by měli po vládě jasně požadovat taková bezpečnostní opatření, která zločinu skutečně zamezí,“ řekla guvernérka státu Zacatecas Amalia Garciová

Dalším velkým problém, který je často propojeným s únosy lidí, je obchod s drogami. Policie kvůli němu jen letos řeší už přes 3 tisíce vražd. Vyšetřovatelé také podezřívají drogový kartel La Familia, že stojí za útokem na pondělních oslavách Dne nezávislosti. V davu tam vybuchl granát, který usmrtil sedm lidí, dalších víc než 100 utrpělo zranění. Motiv útoku ale není doposud jasný.