Požár na chorvatském pobřeží je pod kontrolou

Záhřeb - Mohutný požár, který už od pátku sužoval chorvatské pobřeží Jadranu mají chorvatští hasiči od dnešního rána pod kontrolou. Oheň se podařilo zastavit i díky zlepšení počasí, ustal silný vítr, a tak mohla být do akce nasazena technika. Jadranská magistrála byla již zprůjezdněna.

Požár zasáhl i deset českých turistů, kteří museli večer opustit své apartmány. „Češi, kteří na dovolenou přicestovali teprve v sobotu, přečkali noc v místní škole. Chorvatská policie se o ně dobře postarala,“ řekla Jindra Malá z českého velvyslanectví v Záhřebu. Dnes ráno již školu opustili a budou pokračovat v dovolené. Ovšem další stovky Čechů uvízly v nekonečných kolonách aut na chorvatských komunikacích, které byly zablokovány nebo uzavřeny v důsledku šířícího se požáru a silného větru v oblasti Makarské riviéry.

Podle Malé nebyl při požáru na jadranském pobřeží, který je označován za největší v letošní sezoně, nikdo zraněn. Ve městě Makarska byl včera ve 23. hodin vyhlášen, kvůli šířícímu se ohni, mimořádný stav a okrajové části byly evakuovány. „Bránili jsme jeden dům po druhém. Evakuovali jsme staré lidi, ženy a děti. Nikdo nebyl zraněn,“ řekl v místní televizi velitel chorvatských hasičů.

Celou noc s požárem bojovalo na 400 hasičů se 100 vozy. Na pomoc místním hasičům přijeli jejich kolegové z celého Chorvatska a vojenské oddíly z Ploče a Splitu a zapojila se i řada dobrovolníků. Dostat oheň pod kontrolu se jim ale podařilo až dnes po poledni, kdy se bouře a vítr natolik zklidnily, že umožnily plné nasazení letecké techniky. Do vzduchu vzlétly tři vrtulníky a další tři letouny vybavené na hašení požárů.

Oblast je ale stále zahalená kouřem a zasypaná popelem. Podle Slobodné Dalmacije je vše pokryto popelem a nikde není vidět nic zeleného. Úřady vyzývají řidiče k mimořádné opatrnosti při řízení kvůli špatné viditelnosti.