Pravicoví radikálové protestovali v Budapešti

Budapešť - Policie včera večer v centru Budapešti zasahovala proti ultrapravicovým radikálům. Ti vyšli do ulic v jakési protiakci - protestovali proti uspořádání několika shromáždění, která právě nárůst pravicového extremismu v Maďarsku odsuzovala.

Podle informací policie členové a příznivci ultrapravicového hnutí 64 žup házeli na policisty kameny, dýmovnice a zapálené předměty. Příznivci pravicového tábora také vyhlásili hon na Romy, kteří se účastnili protifašistického shromáždění. Proti výtržníkům, kteří zapálili jedno policejní auto a několik dalších poničili, strážci pořádku nasadili vodní děla a slzný plyn. 

Název hnutí 64 žup je odkazem na rozsah maďarského teritoria před územními ztrátami v důsledku první světové války. Tato organizace uspořádala demonstraci proti shromáždění příznivců Maďarské demokratické charty, kterou před časem založila skupina maďarských intelektuálů v reakci na rostoucí pravicový radikalismus v zemi. Během dnešního shromáždění vyzval socialistický premiér Ferenc Gyurcsány Maďary k tomu, aby „proti sobě přestali bojovat“. Spisovatel György Konrad naopak apeloval na lidi, aby spolu drželi proti „hnědému dešti“, který se v současnosti snáší na Maďarsko. 

Před dvěma lety maďarská metropole zažila několikatýdenní masové nepokoje provázené střety s policií, které si vyžádaly zraněné. Lidé tehdy demonstrovali proti vládě a žádali odstoupení premiéra Gyurcsánye. Protesty následovaly poté, co se na veřejnosti objevila tajná nahrávka premiérova projevu, v němž přiznal, že strana lhala o skutečném stavu ekonomiky země, aby zvítězila ve volbách v dubnu 2006. Od předloňského podzimu je Budapešť svědkem podobných střetů, i když v menším měřítku, poměrně často.