Devatenáct zraněných po večerním atentátu v Jeruzalémě

Jeruzalém - Palestinec s osobním autem najel v centru Jeruzaléma do davu lidí. Devatenáct jich zranil, dva jsou ve vážném stavu. Řidič je mrtev, na místě ho zastřelil izraelský voják. K činu se zatím nepřihlásila žádná organizace. Izraelská policie případ vyšetřuje jako teroristický útok; identitu řidiče zná, prohledala jeho dům a posílila bezpečnostní opatření ve městě. Po útoku zatkla nedaleko křižovatky jednoho Palestince.

Útočník se pozdě v noci místního času rozjel proti skupině lidí na rušné křižovatce v centru města. Černé BMW přeskočilo na chodník a vrazilo do davu vojáků v uniformách. Muž zaútočil u hradeb Starého města na ulici, která odděluje arabský východní a židovský západní Jeruzalém. „Viděla jsem to, narazil do nich autem a pak ho někdo zastřelil,“ říká očitá svědkyně.

Mugrábí žil ve východním Jeruzalémě. Jeho rodina tvrdí, že neměl řidičský průkaz a že musel ztratit nad autem kontrolu. „Dokažte, že to byl útok. Můj syn by nic takového neudělal,“ tvrdí otec útočníka. Mluvčí policie Miki Rosenfeld ale oponuje: „Jsme si na sto procent jistí, že to byl úmysl. Vyšetřujeme to jako teroristický útok.“

Nová zbraň teroristů - automobil

Ve městě platí zvýšená bezpečnostní opatření, v ulicích je policie i tajní agenti. Je ale jasné, že bránit se proti novému způsobu útoků je  téměř nemožné. Vozidlo má skoro každý, útočník může jednat sám, i v afektu. Jeho záměr nejde dopředu nijak odhalit.

Od července jde v Jeruzalémě už o třetí podobný útok. Ve dvou předchozích oddělených akcích použili palestinští dělníci jako zbraň traktor s radlicí a bagr. Najížděli do aut, autobusu a pěších; první zabil tři lidi a 45 dalších zranil, druhý zranil 11 osob. Oba měli - stejně jako pondělní útočník - dokumenty potřebné ke vstupu do Izraele a Jeruzaléma. Oba byli na místě zastřeleni.

Situace je navíc nestabilní i na politické scéně. Pondělní útok přišel jen pár hodin poté, co ministryně zahraničí Cipi Livniová přijala pověření prezidenta Šimona Perese na sestavení nové vlády.