Urychlovač bude znovu spuštěn na jaře 2009

Ženeva - Obří urychlovač jaderných částic (LHC) zahájil zkušební provoz 10. září, kvůli poruše ale musel být zastaven. Tiskové oddělení Evropské organizace jaderného výzkumu (CERN) oznámilo, že tomu tak zůstane až do jara 2009.

Zdroj: http://lhc-machine-outreach.web.cern.ch/lhc-machin Autor: ČT24

Už minulý týden mluvčí CERN James Gillies oznámil, že urychlovač byl poškozen více, než se předpokládalo. Bude proto odstaven nejméně na dva měsíce. Nejpravděpodobnější příčinou problému bylo chybné elektrické propojení mezi dvěma magnety, které ztratily supravodivost, roztály a způsobily mechanickou závadu vedoucí k úniku hélia. Závada se stala ve 27 kilometrů dlouhém kruhovém tunelu, který je součástí urychlovače.

„Urychlovače částic jako je LHC jsou jedinečná, na samé hranici současné technologie založená zařízení. Každý z nich je prototypem, a proto jsou potíže v počátečních fázích provozu vždy pravděpodobné,“ upozornil Gillies. „Pokud se na celou věc díváme z širšího hlediska, stavíme urychlovač už 20 let. Na zdržení a obtíže, s jakými se potýkame v těchto dnech, si v budoucnu ztěží vzpomeneme.“

LHC (Large Hadron Collider) byl již dříve nakrátko odpojen kvůli závadě na chladicím systému. Technici minulý čtvrtek vyměnili vadný třicetitunový transformátor, který ochlazuje potrubí na teplotu blížící se absolutní nule (minus 273,16 stupně Celsia), a zařízení uvedli opět do provozu. Poškozená část bude muset být zahřáta, opravena a pak opět zchlazena. Oprava samotná je podle Gilliese záležitostí několika dní, zahřívání a chlazení si ale vyžádá dlouhou dobu.

Vědci si od experimentů v tomto unikátním a nesmírně složitém zařízení slibují, že jim pomohou odpovědět na otázky o velkém třesku, vzniku vesmíru nebo temné hmotě. Slavnostní zahájení regulérního provozu zařízení bylo původně plánováno na 21. října, přičemž plného výkonu měl LHC dosáhnout v příštím roce.

Simulace srážky v detektoru v LHC
Simulace srážky v detektoru v LHC