Lexa byl kvůli případu únosu prezidentova syna ve vazbě nezákonně

Štrasburk/Bratislava - Ve vězení byl neprávem, zazněl verdikt Evropského soudu pro lidská práva ve prospěch Ivana Lexy. Někdejšího šéfa slovenské tajné služby dostalo do vazby obvinění, že zosnoval únos prezidentova syna Michala Kováče. Na odškodnění nicméně podle soudu nárok nemá. 

Bývalý šéf slovenských tajných služeb si připsal velké vítězství. Opět se potvrdilo, že amnestie, kterými se Vladimír Mečiar postaral o Lexovu beztrestnost, jsou neprůstřelné. Mezinárodní soud pro lidská práva, na který se Lexa obrátil se stížností, že na něj Slovensko uvalilo nezákonně vazbu v případu únosu Michala Kováče, neřešil Lexovu vinu nebo nevinu. Kvůli podezření z tohoto činu si Lexa odseděl ve vazbě více než rok. Ve Štrasburku se zabývali pouze tím, zda byla vazba zákonná, či ne.

A soud uznal, že byl Lexa držen ve vazbě protizákonně. Lexa je podle svého právníka s verdiktem spokojený, stát mu podle něj nicméně dluží minimálně omluvu.

Dzurinda: Dnes bych jednal stejně

Lexa putoval do vazby kvůli podezření, že ještě jako ředitel Slovenské informační služby stál za únosem prezidentova syna Michala Kováče do Rakouska. Únos měl údajně donutit prezidenta, který byl na nože s Mečiarovou vládou, aby odstoupil. Ve funkci prezident i přesto vytrval. Po odchodu Kováče ale na chvíli stihl Mečiar převzít prezidentské pravomoci a případ zakryl amnestiemi. Jeho nástupce Mikuláš Dzurinda je zrušil a Lexa putoval do vazby. Mikuláš Dzurinda to komentuje: „Konali jsme podle nejlepšího vědomí a svědomí, usilovali jsme o nastolení spravedlnosti. Takto bych jednal i dnes.“

Slovensko se může vůči rozhodnutí soudu odvolat do třech měsíců. Premiér Fico verdikt respektuje, i když s Mečiarovými amnestiemi nesouhlasí. K vyplácení odškodného ale nevidí důvod: "Z hlediska morálního mám obrovské výhrady k těmto amnestiím, ale z hlediska právního musíme tyto amnestie respektovat." Na Lexu bylo v minulosti podáno minimálně deset obvinění, nikdy ale nebyl díky amnestiím uznán vinným.