Rakousko se chystá na víkendové volby - i dnešním parlamentím maratonem

Vídeň - Tradiční témata jako nezaměstnanost nebo přistěhovalectví se ve vrcholící předvolební kampani v Rakousku skoro neobjevují. Čtyři dny před nedělními předčasnými parlamentními volbami se všichni soustředili především na růst cen. Mimořádně a naposledy se také sešel parlament, aby projednal záplavu návrhů, jak zastavit inflaci.

Zdražování se stalo hlavním tématem kampaně sociální demokracie (SPÖ). „Stojíme na straně těch, kdo mají strach z dalšího růstu cen,“ prohlásil volební lídr SPÖ Werner Faymann. Nejdiskutovanějším předvolebním tématem je požadavek sociálních demokratů snížit DPH na potraviny z deseti na pět procent, kterému se většina ekonomů vysmála. Podle nich by to v praxi znamenalo, že stát vezme miliardu eur a dá ji prodejním řetězcům. Proti jsou i lidovci (ÖVP), kteří přišli o vedení v předvolebních průzkumech. Jak prohlásil jejich volební lídr Wilhelm Molterer, nic neohorožuje budoucnost Rakouska víc, než další dluhy.

SPÖ chce ale triumfovat ještě před volbami a protlačit svůj „balíček proti zdražování“ na nynější poslední schůzi stávajícího parlamentu. Poslední schůze před nedělními volbami se podle očekávání změnila v maratonské zasedání. Na pořadu je více než pět desítek návrhů zákonů, zákonných novel nebo usnesení, které předložilo před dvěma týdny jednotlivě nebo v různých společných uskupeních pět parlamentních stran. Jednání se protáhne se až do nočních hodin, ale po dosavadní diskusi je už teď jasné, že projdou návrhy na zvýšení důchodů, příspěvků na péči o staré a dlouhodobě nemocné i rodinných přídavků a také zrušení studijních poplatků.

Hlavní kandidáti se v televizním duelu jen uráželi 

Úterní večerní předvolební televizní duel hlavních uchazečů o funkci rakouského kancléře dnes místní komentátoři a politologové hodnotí jako zklamání. Faymann a Molterer podle nepředvedli dostatečnou politickou kulturu a soustředili se převážně na nevybíravé napadání protivníka. Oba se sice vyslovili pro možnost pokračování spolupráce SPÖ a ÖVP v nové vládě, ale proti vzájemné spolupráci se svým protivníkem. Běžný volič mezi oběma stranami není schopen najít zásadnější rozdíly. Podle jednoho z posledních průzkumů vidí rozdíly mezi jejich programy pouze 14 procent dotázaných.

Vůbec poprvé půjdou v neděli k volbám i šestnáctiletí a sedmnáctiletí Rakušané, kterých je v zemi 93 tisíc a tvoří asi tři procenta všech voličů. Rakousko je zatím jedinou zemí v Evropě, která věkovou hranici pro možnost volit takto snížila.