Při odchovu ohrožených rosniček použili zoologové unikátní metodu

Hluboká - Tým zoologů ze zoo v Hluboké se může jako jediný v Česku pochlubit odchovem rosniček zelených. Za to, že dokázali rozmnožit ohrožené žabky, sklízejí chovatelé úspěchy po celé Evropě. Jejich výzkum trval pět let, nakonec byl úspěšný a dvacítka žabek se má čile k světu.

Rosnička zelená patří k nejmenším žabkám, měla by dorůst do délky pěti centimetrů. „Je to silně ohrožený druh žáby z naší přírody,“ řekl zástupce ředitele ZOO Ohrada Hluboká Roman Kössl.

Místní chovatelé původně zvažovali, že rosničkám píchnou stimulační hormony, které se používají při léčbě neplodnosti lidí. „Vznikali komické situace, kdy jsme volali na odborné pracoviště, že chceme hormony pro žáby, což nám nechtěli věřit,“ popsal Kössl.

Cena za dávku, pohybující se kolem deseti tisíc, je ale nakonec odradila. Zvolili proto další účinnou metodu, vábení zvukem. Z magnetofonu dvěma párům pouštěli několik hodin skřehotání, zvuky měli následně vliv na produkci hormonů.

Zvířat v Ohradě přibývá, letos se tady odchovalo 55 mláďat savců, 64 ptáčat a téměř 50 obojživelníků a plazů. Provozovatelé chystají rozšíření o další dva hektary. Novou část zaměří na horskou faunu, představí kamzíky a velké dravce. Do expozice velkých šelem pak přestěhují medvědy.
Rosnička zelená
Rosnička zelená