Čínský kosmonaut stráví ve volném kosmickém prostoru 40 minut

Peking - Posádka čínské vesmírné lodi Šen-čou-7 se připravuje na nejsložitější část své mise. Jeden ze tří astronautů by měl jako první Číňan vystoupit do volného vesmírného prostoru. Vojenský pilot Čaj Č'-kang by tam měl strávit asi 40 minut. Výstup je naplánovaný na dnešek, případně zítřek. První Číňan do vesmíru letěl v roce 2003. Vesmírný program Pekingu počítá i s misí na Měsíc, kam by měl první Číňan dorazit do roku 2022.

Podle agentury Reuters se tříčlenná posádka na dnešní náročný úkol posilnila kořeněným jídlem. Loď nyní krouží ve výšce 343 kilometrů nad Zemí. Planetu obletí jednou za 90 minut. Výstup do volného prostoru by měl živě přenášet satelit. Velitel mise Cchuej Ťi-ťün v úterý informoval, že kosmonaut Čaj Č'-kang by měl loď opustit zhruba na 40 minut, a to v momentě, kdy bude raketa zrovna nad čínskou pevninou.   

Čaj Č'-kang podle svých slov snil o letu do vesmíru už v dětství, které prožil jako chudý syn pouličního prodavače. „Nejhorším scénářem pro mne je, že bych se stal skutečným astronautem, tedy že bych se nikdy nevrátil zpátky do rakety, až ji opustím,“ řekl listu China Daily před startem. Vzápětí ale dodal, že je vyloučeno, že by potřebné zařízení selhalo.    

Tříčlenná posádka by se měla na Zemi vrátit po třídenní misi. Do vesmíru odstartovala raketa ve čtvrtek.