Obama obvinil republikány, že stojí za krizí, McCain ho označil za naivního

Oxford (USA)/New York - Kandidáti na amerického prezidenta, republikán John McCain a demokrat Barack Obama, v první televizní debatě necelých šest týdnů před volbami v noci na dnešek nepřímo připustili, že pro legislativní balík s injekcí 700 miliard dolarů ze státní pokladny by mohli hlasovat. Obama však vidí příčinu finační krize ve špatné hospodářské politice republikánů, tedy i McCaina. Debata byla vyrovnaná, průzkum CNN uvádí, že 51 procent diváků věřila více Obamovi, zatímco McCainovi 38 procent.

„Musíme si uvědomit, že to je konečný rozsudek nad osmi lety chybné ekonomické politiky prosazované (prezidentem) Georgem Bushem a podporované senátorem McCainem,“ zaútočil Obama hned na začátku debaty, která se konala na univerzitě v Oxfordu ve státě Mississippi. „A nemůžeme si dovolit další čtyři roky,“ dodal.

Konání bylo ještě několik hodin před jejím začátkem nejisté, protože McCain doporučoval kvůli naléhavým jednáním o řešení krize její odložení na pozdější dobu. Obama to ovšem odmítal s tím, že právě nyní by měli Američané slyšet názory kandidátů. McCainův volební tým nakonec sdělil, že díky pokroku při jednáních v Kongresu se kandidát debaty může zúčastnit.

McCain by zmrazil většinu federálních výdajů

Tématem debaty měla být původně zahraniční politika, hovořilo se však hlavně o finanční krizi a státní pomoci soukromým peněžním ústavům. McCain v první části devadesátiminutové výměny názorů prohlásil, že jako prezident by v rámci ozdravení ekonomiky okamžitě zmrazil všechny federální výdaje až na obranu, veterány, důchody a zdravotní péči pro seniory.

Seškrtal by také náklady na projekty, které do rozpočtu protlačili poslanci a senátoři pro své volební obvody. Na Obamovu adresu řekl, že řadu těchto projektů podporoval a že se v rozpočtu objevily poté, kdy oznámil svou kandidaturu.

Obama je pro systémové změny

Obama odpověděl, že McCain bere na nemocnou americkou ekonomiku sekeru, zatímco pacientova operace vyžaduje skalpel. Nicméně připustil, že kvůli 700 miliardám dolarů státní pomoci bankám nebude moci jako prezident uskutečnit všechny své plány. McCainovi připomněl, že ačkoli nyní volá po snížení státních výdajů, zpravidla podporoval Bushovy rostoucí rozpočty.

McCain obhajoval daňové škrty pro velké podniky, které podle něho podnítí hospodářský růst, vytvoří nová pracovní místa a přilákají výrobu ze zahraničí zpět do USA. Obama mu ovšem vyčetl, že jeho daňová politika je ve prospěch bohatých, zatímco on navrhuje snížení daní 95 procentům Američanů a oživení střední vrstvy.

V otázkách zahraniční politiky útočil McCain

John McCain

„Podíval jsem se do očí pana Putina a viděl tři písmena: K, G a B.“

„Nevěřím, že senátor Obama má znalosti a zkušenosti, v mnoha oblastech prokázal špatný úsudek,“ zpochybňoval McCain Obamovy zkušenosti v zahraniční politice. Obama se pokusil vrátit stejnou mincí a odsoudil republikány za invazi do Iráku. Podle něj se příliš zaměřovali na Irák, zatímco ignorovali další problémy. „Příští prezident musí mít širší strategickou vizi o všech problémech, jimž čelíme,“ řekl.

Špatný Obamův úsudek ilustroval republikánský kandidát např. odmítáním navýšení amerických sil v Iráku, které pomohlo snížit násilí v zemi.

Obama je naivní, prohlásil McCain

Dalším zásadním bodem debaty byl rusko-gruzínský konflikt letos v srpnu. McCain nařkl Obamu z naivity a z nepochopení ruských záměrů, když v době konfliktu volal po zdrženlivosti na obou stranách. McCain se proti Rusku vyjádřil velice tvrdě: „Rusko se stalo zemí poháněnou petrodolary, kterou vede vláda aparátčíků KGB. Podíval jsem se do očí pana Putina a viděl jsem tři písmena - K, G a B.“ Oba kandidáti se však shodli na začlenění Ukrajiny a Gruzie do NATO, proti čemuž se Rusko velmi ostře staví.

Do voleb budou ještě dvě debaty

Páteční debata byla první ze tří televizních střetů, které jsou naplánované do voleb 4. listopadu. Ke své jediné debatě před televizními obrazovkami se příští čtvrtek sejdou také kandidáti na viceprezidenta, republikánka Sarah Palinová a demokrat Joe Biden.

John McCain
John McCain
Více fotek
  • John McCain autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/433/43280.jpg
  • Barack Obama autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/433/43279.jpg
  • Kandidáti na prezidenta USA autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/433/43278.jpg