Při výbuchu auta u letiště v Damašku zemřelo 17 lidí

Damašek - Sedmnáct lidí bylo zabito při výbuchu poblíž letiště v Damašku, který je hlavním městem Sýrie. Nálož byla umístěna v autě, dalších nejméně 14 osob bylo zraněno. Informovala o tom syrská státní televize. Syrský ministr vnitra Basám Abdal Madžíd označil útok, který byl nejkrvavější za poslední léta, za teroristický čin. Vůdce libanonského hnutí Hizballáh šajch Hasan Nasralláh obvinil z útoku Izrael, ten ale popřel, že by s ním měl cokoli společného.

Podle dosavadních zpráv se výbuch odehrál blízko bezpečnostního stanoviště, mezi oběťmi jsou ale údajně výhradně civilisté. Nálož explodovala v lokalitě nedaleko frekventované silnice vedoucí na damašské letiště, a to asi deset kilometrů jižně od centra města v 8:45 ráno místního času (7:45 SELČ). Syrská televize uvedla, že ve vozidle bylo asi 200 kilogramů výbušnin. Bezpečnostní síly místo uzavřely a zahájily vyšetřování.

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, syrská vláda už ale oznámila, že výbuch považuje za dílo teroristů. „Nemůžeme nikoho obvinit. Zatím probíhá vyšetřování, které nás dovede k těm, jenž útok spáchali,“ řekl ministr Madžíd. Bombové útoky jsou v Sýrii díky velmi přísným bezpečnostním opatřením poměrně vzácné. Pokud se potvrdí, že za dnešním činem stojí teroristé, půjde o první bombový útok v Sýrii od února. Tehdy při výbuchu v Damašku zahynul jeden z nejhledanějších teroristů světa Imád Mugníja.

O konkrétním cíli útoku se zatím spekuluje 

O tom, jaký mohli mít útočníci cíl, se zatím pouze spekuluje. Bomba explodovala nedaleko komplexu bezpečnostních sil, kde sídlí i některé jednotky syrské rozvědky, ale nijak jej nepoškodila. Je možné, že útok mířil právě na tuto základnu, jen se ho nepodařilo dovést do konce. Místo výbuchu leží i poblíž odbočky, která vede ke svatyni Sit Zejnab. Tam je podle tradice pohřbena vnučka proroka Mohameda a mešita patří k oblíbeným poutním místům šíitů i ze sousedního Iráku a Libanonu.

Útok už odsoudila Evropská unie, ruský a také francouzský prezident.
Právě Nicolas Sarkozy je jedním ze západních politiků, který letos navázal se Sýrií vztahy poté, co se země po zavraždění libanonského expremiéra
Rafíka Harírího v únoru 2005 dostala do částečné mezinárodní izolace.

Výbuch v Damašku
Výbuch v Damašku