„Nej“ nekuřák Evropy? Čech

Amsterdam - Evropská nekuřácká cena za letošní rok putuje do České republiky. Vítězem je sedmašedesátiletý Miloš Hlohovský z Ústí nad Labem, který přestal kouřit po čtyřiceti osmi letech. Jeho příběh zaujal porotu natolik, že jej vybrala mezi stovkou odvykajících kuřáků z celé Evropy. Cenu - poukázku na dovolenou v hodnotě 15 tisíc eur - převzal v Amsterdamu.

Pan Hlohovský kouřil 25 cigaret denně 48 let. I když se s kouřením pokoušel přestat už třikrát, všechny jeho tehdejší pokusy byly neúspěšné. Až v roce 2005 přišel zlom. Tenkrát si uvědomil, že bez cigarety neudělá ani krok: „Přeci nejsem otrok cigaret! Říkám, jestli jsi chlap, tak přestaneš kouřit. A jestli nepřestaneš, tak nestojíš za nic!“

Podle poroty by příběh pana Hlohovského mohl inspirovat i další kuřáky. Jen v Česku propadá závislosti na cigaretovém kouři skoro třetina obyvatel, přitom vůli přestat ročně najdou asi tři procenta z nich. „To, že si vyhledají informace na nějakých věrohodných internetových stránkách nebo zavolají na linku pro odvykání kouření, tak už jenom to zvyšuje pravděpodobnost, že se jim to opravdu podaří,“ uvedla Kateřina Langrová z České koalice proti tabáku.

Odborníci tvrdí, že návyky ovlivňuje i prostředí. Také z toho důvodu přibývá v Evropě zemí, které zakazují kouřit v restauracích. Český zákon přitom patří k těm nejmírnějším a návrh na jeho zpřísnění leží ve sněmovně, ovšem s nejistým osudem.

Podle Florence Berteletti-Kempové z firmy Smoke Free Partnership je Česká republika podobně jako jiné země ve střední a východní Evropě ovlivněná tabákovým průmyslem. Částečně proto, že tam sídlí tabákové firmy.

Zdravotníci odhadují, že na následky kouření umírá v ČR 18 tisíc lidí ročně. Lékaři tak přirovnávají následky kouření k morovým epidemiím ze středověku. „Kouření je v Evropské unii nejčastější příčinou úmrtí z těch, kterým se dá předejít. Aby lidé přestali, musí dostat co nejlepší pomoc,“ komentoval hrůzná čísla předseda organizace European Network of Quitlines Steve Crone.

Evropská nekuřácká cena za rok 2008
Evropská nekuřácká cena za rok 2008