Na rozpravě Valného shromáždění OSN vystoupil Lavrov i barmský ministr zahraničí Win

New York - Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí v kuloárech Valného shromáždění OSN prohlásil, že země euroatlantického prostoru a státy bývalého Sovětského svazu by měly začít jednat o nové bezpečnostní smlouvě. Šéf ruské diplomacie svou myšlenku zdůvodnil tvrzením, že rozšiřování Severoatlantické aliance vedlo k "NATO centrismu", který nereaguje přiměřeně na aktuální bezpečnostní požadavky.

Lavrov také obvinil Západ, že vyzbrojil Gruzii. Spojené státy a další západní mocnosti podle něj dopravily do Gruzie zbraně i „tajnými způsoby“ a porušily tak pravidla Evropské unie a dohody platné pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

Lavrov také kritizoval Spojené státy, které se podle něj vyhýbají jednání o nové smlouvě o snížení počtu jaderných zbraní. Platnost smlouvy o snížení stavu strategických zbraní známé jako START I, kterou uzavřely USA a tehdejší Sovětský svaz v roce 1991, vyprší v prosinci 2009.

Barmě se nelíbí sankce

Na závěr šestidenní všeobecné rozpravy zahajující nynější zasedání Valného shromáždění OSN dnes mimo jiné vystoupil šéf barmské diplomacie Ňjan Win, který požadoval zrušení všech sankcí vůči své zemi. Označil je za „nejen nespravedlivé, ale také nemorální“.

Vůči Barmě ovládané vojenským režimem zavedlo sankce mnoho zemí, včetně Spojených států. EU je uplatňuje už od roku 1996 a stále je zpřísňuje.

Při loňském zákroku barmské junty proti demonstrantům zahynulo přes 30 lidí a 3000 dalších bylo zatčeno. Organizace na ochranu lidských práv tvrdí, že na 700 lidí je stále za mřížemi, ačkoli režim tvrdí, že jich většinu propustil. Mezi vězněnými je i nositelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij.

Ňjan Win uvedl, že Barma má sedmibodový harmonogram vedoucí k demokracii, a vyzval mezinárodní společenství, aby respektovalo vůli barmských voličů. Velká většina lidí v Barmě letos v květnu přijala novou ústavu navrženou generály, Západ ale referendum označil za podvod.

Ňjan Win uvedl, že by Barma bez sankcí mohla být zdrojem rýže pro celý region a mohla by pomoci zmírnit potravinovou a energetickou krizi. Šéf barmské diplomacie tvrdí, že se podařilo znovu osázet rýžová pole, která letos v květnu poničil cyklon Nargis.