Ingušský ministr unikl sebevražednému atentátníkovi

(Rusko) - Sebevražedný atentátník se dnes odpálil v autě v jihoruském Ingušsku. Cílem jeho akce bylo zřejmě zabít ministra vnitra, který v té době projížděl kolem v obrněném mercedesu. Oznámila to ingušská policie. Auto atentátníka se rozletělo na kusy. Při explozi byli zraněni tři náhodní kolemjdoucí a jeden motorista. Ministr Musa Medov a jeho osobní strážci nebyli zraněni, ačkoli jejich vůz byl vážně poškozen a na silnici vznikl dva metry široký kráter, uvedla agentura Reuters.

Podle vyšetřovatelů je zatím těžké stanovit, jak silná výbušnina byla v autě. Ale zřejmě to byly nejméně dva kilogramy trhavin. Ingušsko je chudá, převážně muslimská země na severním Kavkaze. Moskva se zde snaží potlačit islamistické hnutí, jehož příslušníci podnikají pravidelně útoky na místní představitele.

Minulý měsíc zde byl zastřelen majitel opoziční internetové sítě Magomed Jevlojev v době, kdy ho policie převážela k výslechu. V policejním autě údajně vyšla z pistole jednoho policisty náhodně rána a zasáhla Jevlojeva do hlavy. Incident vyvolal pouliční protesty proti ministru Medovovi a prezidentu Muratu Zjazikovovi.

Obhájci lidských práv označili smrt novináře, jehož portál kritizoval často Kremlem podporované ingušské úřady za údajné potlačování disidentů a svobody slova, za vraždu. Vyzvali Kreml, aby v této kavkazské republice, kde je násilí každodenní záležitostí, nastolil pořádek. Zjazikov naopak obviňuje zahraniční síly, že vyvolávají nepokoje v této oblasti ve snaze oslabit Rusko.

Mapa Kavkazu
Zdroj: ČT24
Autor: Markéta Sandanusová