Lukašenko žádá Západ o zrušení sankcí a spolupráci

Minsk - Běloruský prezident Alexandr Lukašenko vyzval západní mocnosti, aby zrušily sankce vůči jeho zemi. Bělorusové podle něj nežádají peníze ani vstup do Evropské unie. "Pojďme normálně spolupracovat. Jestli Evropa udělá ve spolupráci dva kroky, my uděláme tři nebo i pět," vzkázal prezident Západu. Dodal, že je třeba odstranit "železnou ohradu" kolem Běloruska a zahájit politický dialog.

Sankce proti Lukašenkově zemi zahrnují například i cestovní omezení samotného prezidenta, označovaného za posledního evropského diktátora. V souvislosti s vízovým omezením pro Bělorusy Lukašenko řekl, že tuto otázku klade na poslední místo. Podle jeho názoru jsou vízová omezení ostudou Evropy. „Ve srovnání s Ukrajinci a Rusy postavila Evropa Bělorusy do pozice, která je potupou pro Evropu,“ stěžoval si Lukašenko.

Lukašenko: Volby byly nudné

Nedělní parlamentní volby, považované za klíčové pro eventuální zrušení sankcí EU vůči Bělorusku, byly silně kritizovány a podle mezinárodních pozorovatelů nesplňovaly zcela evropské standardy a nebyly demokratické. Více než 400 pozorovatelů OBSE se ve své hodnotící zprávě shodlo, že volby, které Západ předem označil za zkoušku otevřenosti Lukašenkova autoritářského režimu, nebyly demokratické. Nebyly splněny hlavně sliby ohledně průhlednosti sčítání hlasů. Do parlamentu se nedostal ani jediný z 87 kandidátů opozice.

„Důležité je si uvědomit, že volby proběhly podle běloruského práva. Říkáte, že nebyly stejné jako na Západě a trochu nudné. Souhlasím s vámi,“ obhajoval průběh voleb Lukašenko na dnešním setkání s novináři.