Zimbabwané zatím marně čekají na vládu, která by vyřešila krizi

Harare - Obyvatelé Zimbabwe marně čekají na ustavení funkční vlády národní jednoty, která má vyřešit ekonomickou krizi v zemi. Prezident Robert Mugabe a opoziční předák Morgan Tsvangirai ale nedokázali překonat vzájemné spory. Inflace je oficiálně jedenáctimilionová, ve skutečnosti několikrát horší. Trpí především obyčejní lidé.

Zimbabwské banky dostaly povolení zvýšit limit pro jednotlivý výběr hotovosti - z jednoho tisíce zimbabwských dolarů, který nestačí ani na jedny noviny, na dvacetinásobek. Od pondělního rána se před bankami tvoří dlouhé fronty.

Úřady do ulic vyslaly policii, aby udržela vozovky průjezdné. Víc policistů ale stálo ve frontách na peníze, aby si mohli koupit jídlo, než se zase zdraží. Tisknutí nových peněz, k němuž vláda stále sahá, roztáčí bludnou spirálu. Ceny v obchodech se totiž upraví tak, aby odpovídaly nové měně.

Ustavení funkční vlády národní jednoty, která by začala ekonomickou katastrofu řešit, je teď jedinou nadějí Zimbabwanů. Prezident Mugabe, vůdce opozičního Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) Tsvangirai a vůdce odštěpené frakce MDC Arthur Mutambara v polovině září podepsali dohodu o rozdělení vládní moci. Vyjednávání se táhlo od července a několikrát kvůli neshodám mezi oběma stranami zkolabovalo.

Mugabe se na základě dohody po 28 letech v čele státu zříká části pravomocí. Zůstane prezidentem, bude řídit zasedání kabinetu a armádu. Tsvangirai se stane předsedou takzvané rady ministrů, jež bude na činnost vlády dohlížet, a získá kontrolu nad policií. Mutambara se stane jeho zástupcem. Ve vládě by měl mít Mugabe 15 křesel a opozice 16. Dohoda je zcela zásadní pro vyřešení hluboké ekonomické krize v zemi.

Podpis dohody o rozdělení moci v Zimbabwe
Podpis dohody o rozdělení moci v Zimbabwe