Sovětský raketoplán Buran bude vystaven v Německu

Berlín - V pátek se v jihoněmeckém městě Speyer otevře největší výstava o vesmíru v Evropě. Na ploše 2,5 tisíce metrů čtverečných budou moci návštěvníci shlédnout 240 exponátů, které dokumentují vývoj vesmírných letů od 60. let do současnosti. Jedním z největších lákadel bude vystavení ruského raketoplánu Buran. Zahájení výstavy se osobně zúčastní astronaut Charles Duke, desátý z dvanáctky lidí, kteří stanuli na Měsíci.

Samotná investice Němců, aby mohl být raketoplán vystaven, dosáhla výše 10 milionů eur, tedy asi 250 milionů korun. Protože samotné umístění Burana do některé ze stávajících hal by bylo velice náročné, pořadatelé se rozhodli vybudovat pro něj speciální 22 metrů vysoký hangár.

Neúspěšný pokus Sovětů konkurovat Američanům v technologii raketoplánů putoval do Německa z Bahrajnu. Nejprve cestoval na záoceánské lodi a poté 600 kilometrů říční cestou po Rýnu. „Diváci jeho přesun pozorovali, fotografovali a atrakci vysílala i německá televize,“ řekla reportérka Hana Scharffová.

Raketoplán Buran se začal vyvíjet v sedmdesátých letech a mělo se jednat o mnohonásobně použitelnou loď. První start raketoplánu byl naplánován na 29.10.1988, ale kvůli technickým problémům se uskutečnil až 15.11.1988. Další start raketoplánu se stále odkládal, až byl nakonec celý projekt zrušen.