Írán vyjádřil ochotu přestat s obohacováním uranu

Washington/Teherán - Írán je údajně ochotný přestat s obohacováním uranu. Íránský zástupce v Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) uvedl, že k takovému kroku jeho země sáhne ale jen tehdy, pokud bude mít záruky o dodávkách jaderného paliva ze zahraničí. Některé západní země Teherán podezřívají, že jeho jaderný program má vojenské cíle. Írán to popírá.

Americký zbraňový specialista David Kay ve středu prohlásil, že Írán může údajně do dvou až pěti let sestrojit jadernou zbraň. Kay v letech 2003 a 2004 vedl tým CIA, který neúspěšně pátral po zbraních hromadného ničení. Podle něj by však Spojené státy neměly uvažovat o bombardování íránských nukleárních komplexů, dokud se Teherán nepokusí prodat jaderné zbraně jinému státu nebo nějaké teroristické skupině.

Teherán na výrobě jaderné bomby pracuje už 20 let a je pevně rozhodnutý ji získat. Spojené státy by se proto podle Kaye měly soustředit na vypracování plánu, který by zmírnil rizika plynoucí z íránské nukleární výzbroje. Kay dále zdůraznil, že není reálné, že by Írán zastavil svůj program na obohacování uranu. Tento program je podle Teheránu určen výhradně pro zajištění paliva pro jaderné elektrárny, podle některých expertů ale pouze maskuje přípravné práce pro sestrojení nukleární zbraně. 

Americký expert také upozornil, že vojenský útok ze strany USA či Izraele na íránské jaderné komplexy by byl z dlouhodobého hlediska neúčinný. Podle Kaye by takový útok pouze zpomalil práce na výrobě bomby o rok či dva a zajistil větší podporu íránským radikálním kruhům. 

„Vojenský útok lze obhájit pouze v případě, že by Íránci poskytli své jaderné zbraně třetí straně, teroristické organizaci nebo jinému státu, nebo pokud by s jejich pomocí (na někoho) zaútočili,“ řekl Kay.