Mrtví a zranění po útocích na šíitské mešity v Bagdádu

Bagdád - Sebevražední útočníci zaútočili na dvě šíitské mešity ve východní části iráckého hlavního města Bagdádu. Při útoku zahynulo nejméně 13 lidí a dalších 49 lidí bylo zraněno. S odvoláním na místní policii o tom informovala agentura Reuters. Počet obětí ale zatím není zcela jasný, agentura AP hovoří o 16 mrtvých. Pachatelem jednoho ze zločinů byl údajně dospívající chlapec. Podle policie spáchal jeden z útoků sebevražedný útočník v autě, druhý spáchal atentátník, který k mešitě přišel pěšky. Muslimové v mešitách oslavovali konec postního měsíce ramadánu. Přes občasné útoky se počet obětí násilí v Iráku nepřestává snižovat.

Jeden z útoků se odehrál ve čtvrti Zafaraníja. Podle vládního mluvčího Kásima Musávího tam útočník přijel v mercedesu k vozu irácké policie, střežící ochrannou zónu kolem mešity, a odpálil trhaviny v autě. Zabito bylo sedm lidí, včetně tří vojáků, a zraněno nejméně 23 dalších.

Druhý útok v chudém šíitském předměstí Nový Bagdád spáchal podle očitých svědků asi čtrnáctiletý mladík. Zamíchal se údajně do davu věřících vycházejících po ranních modlitbách z mešity a odpálil trhavinu na svém těle. Zabil šest lidí a zranil dalších 26 poutníků.

Oba útoky byly očividně načasovány na svátek íd al-fitr, který následuje po konci postního měsíce ramadánu. Sunnitští muslimové zahájili třídenní
oslavy už ve středu, naproti tomu šíité začínají oslavovat dnes. Irácká
vláda vyhlásila v zemi šestidenní volno. 

V září zahynulo v Iráku 359 civilistů, zatímco loni v tomtéž období 884. Od zahájení invaze v roce 2003 v Iráku zahynulo téměř 4200 amerických vojáků a podle serveru Iraq Body Count zhruba 90 tisíc iráckých civilistů.