Trest za vraždu iráckého vězně: 8 měsíců

Berlín - Americký vojenský soud v Německu dnes poslal na osm měsíců do vězení příslušníka amerických speciálních jednotek, který se přiznal ke spoluvině na vraždě čtyř iráckých vězňů. Na začátku roku 2007 skupina amerických vojáků vězně spoutala, zavázala jim oči, zastřelila je a pak jejich těla hodila do stoky. Odsouzený pětadvacetiletý Steven Ribordy bude podle dnešního verdiktu také za nekázeň propuštěn z americké armády.

Žalobce požadoval, aby Ribordy dostal nejvyšší možný trest, který v tomto případě činí pět let. „Popravovaní vězňů je pravděpodobně nejhorší zločin,“ tvrdil žalobce. „Odporuje všemu, co vojáci symbolizují,“ dodal. Ribordy se hájil tím, že zatímco ostatní členové jeho jednotky údajně zabíjeli vězně, on hlídkoval. Na místo přišel poté, co se střílelo a viděl tři vězně ležící v kaluži krve a čtvrtého poblíž stoky.

„Věřil jsem, že dělám správnou věc.“

Odsouzený se přiznal, že pomáhal odtahovat jedno z těl ke stoce a pak ho do ní hodil. „Nedostal jsem žádný příkaz, ani mě nikdo nepožádal o to, abych tělo odstranil,“ uvedl před soudem. „Chtěl jsem to mít z krku a zmizet odtamtud - nechtěl jsem, aby někdo měl problémy. Tenkrát jsem věřil tomu, že jsem udělal správnou věc,“ uvedl.

Ribordy zároveň souhlasil, že bude svědčit proti ostatním členům své jednotky. Před soudem se bude zodpovídat ještě pět dalších vojáků.

Minulý měsíc byl k sedmi měsícům vězení odsouzen za spoluvinu na vraždě Belmor Ramos. Stejně jako Ribordy přiznal, že v době zabíjení iráckých vězňů držel hlídku.