Tchaj-wan vítá úmysl USA dovézt do země zbraně

Tchaj-pej - Tchajwanský prezident Ma Jing-ťiou v sobotu uvítal rozhodnutí Spojených států, které chtějí Tchaj-wanu prodat moderní zbraně za 6,5 miliardy dolarů. Čína vzápětí projevila silnou nelibost. Washington oznámil tento úmysl v pátek, a tak ukončil několikaměsíční zmrazení dodávek zbrojních arzenálů Tchaj-wanu. Tento krok musí ještě schválit Kongres.

Součástí amerického zbrojního balíčku jsou vrtulníky Apache a také protiraketové střely Patriot III. Spojené státy jsou podle AP vázány zákonem k dodávkám obranných zbraní Tchaj-wanu, jimiž by se mohl bránit proti případné invazi Číny.

Čína projevila rozhodný nesouhlas se záměrem USA. Peking totiž považuje Tchaj-wan za své území a v minulosti často hrozil, že ho obsadí, pokud by ostrov podnikl formální kroky k uplatnění své faktické nezávislosti.

Podle dnešního prohlášení mluvčího čínského ministerstva zahraničí Liou Ťien-čchaa zasáhne prodej amerických zbraní Tchaj-wanu do vnitřních záležitostí Číny a naruší její národní bezpečnost. Čínská vláda i lid jsou rozhodně proti zbrojní dodávce, která uškodí vztahům mezi Pekingem a Washingtonem, zdůraznil mluvčí.

Páteční rozhodnutí Washingtonu zaznělo tři měsíce poté, co velitel amerických sil v Tichomoří Timothy Keating oznámil zmrazení amerických zbrojních dodávek Tchaj-wanu. Analytici spekulovali, že Spojené státy se k tomuto opatření rozhodly proto, že nechtěly rozhněvat Peking před návštěvou prezidenta George Bushe na srpnových olympijských hrách v Pekingu.