Bosna volí do místních zastupitelstev, účast bude nízká

Sarajevo - Obyvatelé Bosny se dnes vydali k hlasovacím urnám v rámci místních voleb. Podle analytiků potvrdit převahu nacionalistických stran. Jejich předpovědi se pravděpodobně naplní, protože předvolební kampaň byla plná nacionalistických hesel. Kandidáti se více než na komunální politiku zaměřili na témata týkající se spíše státní politiky - například etnické otázky. Hlasovací místnosti se otevřely v sedm hodin a uzavřou se o dvanáct hodin později.

„Většina voličů Bosny volí podle toho, jestli jsou muslimové, Chorvaté nebo Srbové,“ říká redaktor deníku E15 Martin Ježek. „Problémem země je válečné dědictví. Národnostní potyčky jsou tu na denním pořádku.“

Místní volby se v Bosně konají počtvrté od skončení války v letech 1992 až 1995. Tři miliony oprávněných voličů v nich mají zvolit své zástupce do 149 městských rad a vybrat také jejich starosty. Ve volbách o posty usiluje zhruba 29 000 kandidátů.

Analytici předpovídají slabou účast, protože voliči jsou podle nich už unavení a apatičtí. K nechuti voličů přispěla také právě předvolební kampaň plná nacionalistických prohlášení, která nepřinášela žádná řešení v rámci komunální politiky.