Oktoberfest končí, přišlo celkem 6 milionů lidí

Berlín/Mnichov - Téměř šest milionů návštěvníků letos navštívilo mnichovské pivní slavnosti Oktoberfest. Jde tak o pravděpodobně největší lidovou slavnost na světě. Obavy, že milovníky piva letos od návštěvy Tereziny louky v Mnichově odradí mimořádně nevydařené počasí, se tak nepotvrdily. Hostinští na letošním 175. ročníku prý nezaznamenali ani pokles v konzumaci piva. Poslední hektolitry se vyčepují do dnešního večera.

Na bavorské slavnosti piva přišlo během 15 dní zhruba o 200 tisíc lidí méně než loni. Letos ale pivo zdaleka nebylo jediným alkoholickým nápojem, který se na Oktoberfestu podával. Hlavně příslušnice něžného pohlaví oblečené nalehko v tradičních bavorských krojích dirndlech vzaly zavděk tím, že jednotliví stánkaři do své nabídky zařadili mimořádně i svařené víno, kterého se letos vypilo více než 2000 litrů.

To se smělo prodávat během posledních čtyř dnů, pokud venkovní teplota klesla pod 11 stupňů Celsia. Letošní Oktoberfest byl totiž údajně nejchladnější a nejdeštivější za posledních deset let.

Přesto byli Bavoři a návštěvníci z celého světa na litrové tupláky s vychlazeným pivem téměř stejně natěšení jako jindy. Pěnivého nápoje se letos vypilo 6,6 milionu litrů, což je oproti rekordnímu loňsku jen mírný pokles. Tehdy vypilo 6,2 milionu návštěvníků pivních slavností 6,9 milionu litrů chmelových a pšeničných lektvarů. Před rokem byl ale Oktoberfest o dva dny delší než letos. Máz (litr) piva přitom letos stál od 7,80 eura (téměř 190 korun) do 8,30 eura, tedy o bezmála půl eura více než loni.

Spokojená byla s průběhem letošního Oktoberfestu mnichovská policie. Celkový počet zásahů i zaznamenaných přestupků sice oproti loňsku vzrostl, ale to se dá vysvětlit zvýšenou přítomností policie. Starosti však pořádkovým silám dělá rostoucí počet návštěvníků, kteří jsou už dopoledne před příchodem na „louku“ opilí. Tento fenomén prý výrazně posílil v posledních letech.

Po bujarých oslavách a mumraji zůstanou v oficiální kanceláři ztrát a nálezů Oktoberfestu desítky ztracených předmětů. Ani letos mezi nimi nechybí velké množství kabelek, fotoaparátů, několik zubních protéz a dokonce jeden kostým Supermana. Zpátky k původním majitelům se zpravidla vrátí jen čtvrtina ztracených předmětů.

Název Oktoberfest se vztahuje ke svatební veselce z října roku 1810, kdy si vzal bavorský korunní princ Ludvík princeznu Terezu Saskou-Hildburghausenskou. Tehdy Oktoberfest začínal 12. října a končil 17. října koňským dostihem na dnešní Terezině louce. Původně mělo prostranství o více než 30 hektarech skutečně sloužit koňským dostihům, ale dostihy v konzumaci piva je brzy vytlačily. Návštěvnický rekord zaznamenal Oktoberfest v roce 1985, kdy se slavností zúčastnilo na 7,1 milionu lidí.

Německá kancléřka Angela Merkelová na Oktoberfestu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24