Saúdská Arábie hostila jednání afghánské vlády s Talibanem

Rijád - V Saúdské Arábii v Mekce se na konci září konalo čtyřdenní jednání představitelů afghánské vlády a radikálního hnutí Taliban vedená s cílem ukončit konflikt v Afghánistánu. Informuje o tom zpravodajský server CNN s odvoláním na zdroj obeznámený s průběhem jednání, který ale vzhledem k citlivosti situace nechtěl být jmenován.

Rozhovory se konaly od 24. do 27. září a zúčastnili se jich dva zástupci vlády a 11 představitelů Talibanu, předák hnutí mulla Muhammad Umar mezi nimi ale chyběl. Podle CNN jednání posloužilo k tomu, aby si obě strany vyjasnily své pozice a cíle. Vyjednávači se údajně shodli, že situaci v Afghánistánu nelze vyřešit násilím.

Zářijovým rozhovorům předcházely podle tajného zdroje CNN dva roky přípravných prací a zářijové jednání bylo prvním krokem, který by měl zahájit dlouhodobý mírový proces v Afghánistánu. Saúdská Arábie, která jako jedna ze tří zemí světa uznala režim Talibanu v Afghánistánu v letech 1996-2001, slouží při rozhovorech jako prostředník.

Rozhovory prý probíhaly otevřeně a strany, které se u jednoho jednacího stolu sešly poprvé, prý nic neskrývaly.

Zahájení mírových jednání avizoval minulý týden i afghánský prezident Hamíd Karzáí. Někteří představitelé Talibanu ale v pátek oznámili, že nepřistoupí na žádná jednání, dokud se z Afghánistánu nestáhnou mezinárodní jednotky.

Vládu Talibanu ukončila v roce 2001 americká invaze a vysocí představitelé hnutí poté zřejmě uprchli do kmenových oblastí na afghánsko-pákistánském pomezí. Radikálové následně zahájili povstaleckou válku proti vládě a mezinárodním jednotkám.

Letos se konflikt vystupňoval, když za prvních sedm měsíců zahynulo podle údajů OSN 3800 lidí, z toho více než 1000 civilistů. Mezi oběťmi je i přes 200 zahraničních vojáků, včetně dvou Čechů.