Polský generál Jaruzelski: Vyhlášení výjimečného stavu bylo menší zlo

Varšava - Bývalý polský prezident, generál Wojciech Jaruzelski, se dnes před soudem, před kterým stanul kvůli vyhlášení výjimečného stavu v Polsku v roce 1981, obhajoval slovy, že tento krok byl nutný, protože zemi hrozil krach hospodářství. Další obžalovaní se zatím k případu nevyjádřili.

Jaruzelski se hájil před soudem tím, že obžaloba opomenula stav tehdejšího polského hospodářství. Sovětský svaz hrozil zastavením dodávek ropy a plynu, řekl dnes před soudem generál. Ten spolu s několika dalšími bývalými komunistickými činiteli čelí obžalobě kvůli vyhlášení výjimečného stavu v Polsku v roce 1981, v jehož průběhu bylo zabito až 90 Poláků. Exprezidentovi hrozí až deset let vězení.

Generál Jaruzelski v noci z 12. na 13. prosince 1981 vyhlásil výjimečný stav ve snaze paralyzovat sílící opoziční odborový svaz Solidarita. Moc v Polsku převzala vojenská rada a v následujících dnech bylo zadrženo více než 3 000 osob. Podniky vstoupily do stávky, propukly pouliční boje. Výjimečný stav formálně trval do července 1983.

V Polsku podle generála mohl dojít i chleba

Generál tvrdí, že vyhlášení výjimečného stavu bylo volbou „menšího zla“. Jaruzelski dnes znovu zdůraznil, že svým jednáním zabránil intervenci Sovětského svazu. Na důkaz svých slov citoval několik dokumentů z 80. let, které se týkaly nespokojenosti Sovětského svazu s tím, co se dělo v Polsku.     

Opoziční hnutí Solidarita podle Jaruzelského chtělo tehdy zabránit hospodářskému růstu. „Někteří činovníci Solidarity dospěli k závěru, že čím hůře, tím lépe,“ prohlásil dnes Jaruzelski. Podle něj výsledkem jednání mezi Solidaritou a vládou bylo to, že mzdy tehdy vzrostly o 25 procent a produkce se snížila o 18 procent. Polsko tak nemohlo plnit hospodářské normy, k nimž se zavázalo. A to vedlo k tomu, že od ledna 1982 Sovětský svaz hrozil omezením dodávek nejdůležitějších surovin. V Polsku podle obžalovaného mohl začít chybět dokonce i chleba.     

Dalších šest obžalovaných se zatím k případu nevyjádřilo. Mezi obžalovanými je kromě Jaruzelského ministr vnitra z dob komunismu generál Czeslaw Kiszczak či někdejší šéf polské komunistické strany Stanislaw Kania. Někdejší polští politici jsou obviněni ze spáchání „komunistických zločinů“, z porušení ústavy a z vedení „organizované kriminální skupiny vojenského charakteru“, která vězněním odpůrců režimu porušovala lidská práva. Proces bude pokračovat 14. října.