V předvolebním boji v USA přituhuje, kandidáty čeká druhá TV debata

Washington - Demokratický kandidát na prezidenta USA Barack Obama vrátil svému republikánskému soupeři úder. Připomněl finanční skandál, do něhož byl John McCain zapleten v 80. letech. Stalo se to pouhý den před dnešní druhou televizní debatou mezi oběma prezidentskými kandidáty a dva dny poté, co republikánská kandidátka na viceprezidentský úřad Sarah Palinová obvinila Obamu z přátelství s teroristy. Obama rovněž kritizoval McCaina, že se v předvolební kampani více soustředí na házení špíny na soupeře než na problémy americké ekonomiky.

Okénkem do McCainovy ekonomické minulosti, současnosti a budoucnosti nazval předvolební štáb demokratů třináctiminutový videoklip, který v pondělí e-mailem rozeslal Obamovým příznivcům. Klip připomíná McCainovu účast na skandálu kolem finančního magnáta a investora Charlese Keatinga, který byl počátkem 90. let usvědčen z defraudace.

Keatingem vedená společnost American Continental Corporation, která se pouštěla do rizikových finančních operací, v roce 1989 zkrachovala. Následkem jejího pádu přišlo přes 20 tisíc lidí o životní úspory. Při vyšetřování v americkém Kongresu se ukázalo, že McCain a další čtyři senátoři v horní komoře Senátu intervenovali ještě před bankrotem firmy proti větším vládním regulacím, tedy v Keatingův prospěch. McCain měl podle senátního vyšetřování na aféře menší podíl než jeho kolegové, přesto aféru označil za „nejhorší chybu svého života“.

Manažer Obamovy kampaně David Plouffe prohlásil, že McCainův štáb se snaží skandál nepřipomínat, nicméně paralel se současnou hospodářskou krizí je v něm tolik, že voliči mají právo znát fakta a udělat si obrázek o McCainově špatném úsudku.

Šéf Obamovy kampaně:

„Voliči mají právo znát fakta a udělat si obrázek o McCainově špatném úsudku!“

ČT24 odvysílá živě druhou debatu prezidentských kandidátů 

V dnešní televizní debatě mezi oběma prezidentskými kandidáty se McCain zřejmě bude snažit odvrátit pozornost Američanů od současné finanční krize. Právě ta podle průzkumů veřejného mínění nahrává Obamovi, jenž je v ekonomice vnímán jako silnější z obou uchazečů o Bílý dům. Zhruba devadesátiminutová debata se uskuteční ve sportovní aréně Belmontské univerzity v Nashvillu ve státě Tennessee a ČT24 ji odvysílá živě ve 3:00 našeho času a v repríze ve středu ve 13:45.

Kandidáti budou odpovídat na otázky moderátora, diváků v sále nebo dotazy zaslané po internetu. Debata by mohla být více konfrontační než první televizní střet koncem září v St. Louis. Poslední, třetí televizní debata s tématy domácí a hospodářské politiky se bude konat příští středu v Hempsteadu ve státě New York.

Necelý měsíc před volbami, které se uskuteční 4. listopadu, vede v celostátních průzkumech Obama nad McCainem zhruba o šest procent. V takzvaných nerozhodnutých státech je ale stav souboje stále poměrně vyrovnaný.

Debata prezidentských kandidátů
Debata prezidentských kandidátů