Neznámé letadlo narušilo vzdušný prostor Íránu

Teherán - Íránská tisková agentura Fars uvedla, že americké vojenské letadlo narušilo íránský vzdušný prostor a bylo přinucené v zemi přistát. Letělo údajně z Turecka pod úrovní radarů. Během výslechu pětičlenné posádky vyšlo podle Fars najevo, že stroj mířil do Afghánistánu a narušení nebylo záměrné. Pentagon celý incident popírá. Íránské úřady nakonec oznámily, že šlo o maďarské letadlo s maďarskou posádkou.

Původ letadla tedy není zcela jasný. Íránská státní televize citovala nejmenovaného zástupce armády, podle něhož patřil stroj evropské humanitární agentuře a američtí vojáci byli pouze pasažéry. Agentura Fars tvrdí, že v letadle bylo pět vojáků a tři civilisté. Letěli prý s humanitární pomocí z Turecka do Afghánistánu.

Íránské úřady poté uvedly, že posádka i letadlo pocházely z Maďarska. „Zpráva agentury Fars nebyla přesná. Šlo o maďarské letadlo s humanitární pomocí. K incidentu došlo 30. září,“ uvedl zdroj pro agenturu Reuters.

Íránci nicméně posádku donutili přistát a všech pět lidí vyslechli. Když úřady zjistily, že letadlo nenarušilo prostor záměrně, celou posádku propustily.

Americké ministerstvo obrany zprávu agentury také popřelo. Podle jeho zástupců armáda ví o pohybu všech amerických letadel operujících poblíž Íránu a ani jedno nepohřešovali. „Nemáme žádné zprávy o nuceném přistání v Íránu,“ řekl podplukovník Patrick Whitman.