Rusko zkušebně odpálilo balistickou raketu do Tichého oceánu

Murmansk (Rusko) - Rusko dnes zkušebně odpálilo balistickou raketu Siněva z jaderné ponorky Tula v Barentsově moři. Ta poprvé nedopadla na testovací střelnici, ale do rovníkové části Tichého oceánu. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na mluvčího ruského námořnictva. 

„Poprvé v historii ruského námořnictva byl raketový cíl v rovníkové části Tichého oceánu, a ne v testovací střelnici v Kuře na Kamčatském poloostrově,“ řekl armádní mluvčí. Neupřesnil ale, kam raketa dopadla. Oblast, která se prý nachází na otevřeném moři, byla podle Moskvy uzavřena námořní i letecké dopravě.

Rusko zařadilo do výzbroje balistické rakety Siněva loni. Vojenské cvičení sledoval z letadlové lodi Admirál Kuzněcov ruský prezident Dmitrij Medveděv.

Třístupňová raketa Siněva, pro níž má NATO kódové označení SS-N-23 Skiff, je dlouhá téměř 15 metrů, váží asi 40 tun a je schopná doletět až do vzdálenosti asi 8000 kilometrů. V poslední fázi se chová jako střela s plochou dráhou letu. Do operačního použití ruského vojenského námořnictva byla zavedena loni v červenci.
Test balistické rakety
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24