Soud zrušil dekret ukrajinského prezidenta o předčasných volbách

Kyjev - Kyjevský soud vyhověl stížnosti premiérky Julije Tymošenkové a zrušil dekret prezidenta Viktora Juščenka o předčasných parlamentních volbách. Volební komise na základě soudního rozhodnutí odmítla začít s přípravou voleb. Juščenkova kancelář se proti rozhodnutí soudu vzápětí odvolala s odůvodněním, že soudce neměl žádnou pravomoc rozhodovat, protože prezident ho ještě před vynesením rozsudku odvolal. Spojenci premiérky označili odvolání soudce za "akt zoufalství".

Tymošenková se snaží zvrátit Juščenkovo rozhodnutí o vyhlášení nových voleb, již třetích od roku 2006, a také si chce udržet svůj úřad. V ukrajinské televizi v pátek večer podle AP přislíbila, že žádné volby nebudou.

Juščenko na základě svých pravomocí ve středu rozpustil parlament a ve čtvrtek stanovil datum předčasných voleb na 7. prosince. K tomuto kroku se rozhodl poté, co jeho prozápadní strana nedokázala spolu s blokem Tymošenkové vyřešit dlouhotrvající spory. Uskupení premiérky opustilo vládní koalici před měsícem, kdy s pomocí proruských stran výrazně omezilo pravomoci prezidenta. Juščenko nařknul premiérku ze spolupráce s Moskvou a z brzdění snah o připojení Ukrajiny k NATO.